Kolmiodraama johti henkirikokseen – poliisi uskoo, että nainen tappoi kumppaninsa rakastajan mustasukkaisuudesta
Poliisi epäilee Laihialla olleen henkirikoksen motiiviksi mustasukkaisuutta ja kolmiodraamaa. 60-vuotias nainen löytyi viime vuoden heinäkuussa kuolleena kotoaan.
– Motiivin epäillään olevan tämmöinen parisuhdeasia, rakkaus, mustasukkaisuus. Kolmiodraamaksi voi sitä luonnehtia, sanoo tutkinnanjohtaja Hans Fagerström STT:lle.
Uhrilla ei ollut poliisin mukaan ulkoisia vammoja. Fagerström on edelleen vaitonainen tekotavasta.
– Tekotapa on sikäli selvinnyt, mutta katson, että se on loppuun asti salassa pidettävä asia.
Epäiltynä naisen taposta on noin viisikymppinen nainen, joka on edelleen vangittuna. Tutkinnanjohtajan mukaan nainen kiistää teon.
Naisen lisäksi taposta epäillään tällä hetkellä kahta miestä. Toinen miehistä on tutkinnanjohtajan mukaan ollut paikalla, kun epäilty henkirikos on tapahtunut. Toinen "lähimailla" ollut mies liittyy Fagerströmin mukaan kolmiodraamaan. Fagerströmin mukaan on vielä epäselvää, siirtyykö tapaus miesten osalta syyttäjälle.
Uusimmat
-
09:08
27 yhdysvaltalaissenaattoria jyrähtää: Ei hävittäjiä Turkille ennen kuin Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyys on hyväksytty
-
09:07
Nyt myös Kanadassa! Yhdysvallat ja Kanada jäljittävät vakoilupalloja
-
08:52
Hyppää mukaan Emma-gaalan tähtiloisteeseen – suora lähetys punaiselta matolta klo 15.45
-
08:35
Käihkö: Venäjän uudesta suurhyökkäyksestä ei todisteita – MTV seuraa sotaa
-
08:30
Mäkihypyn maailmanmestaruus Suomeen!
-
08:21
Asiakas talletti 60 euroa tililleen ja sai yllätyspuhelun Nordeasta – pienikin rahasumma voi laukaista "sisäisen hälytyksen"
-
08:09
Kommentti: Lauri Markkanen ei jättänyt tähdistövalinnassa mitään sattuman varaan – kesken kauden nähty kiihdytys tuo suomalaiselle vielä toisenkin NBA-palkinnon
-
08:01
Miska Haakana ja Alisa-rakas ensimmäistä kertaa yhdessä tv:ssä – ottavat käyttöönsä erikoisen peliliikkeen
-
07:38
Kaksi Putinin kaveria haki Suomen kansalaisuutta samana vuonna – molemmille passi ilman suojelupoliisin lausuntoa
-
07:35
"Blondi pommittaja" inhosi nuoruuden lajiaan, mutta piti "näystä stringeissä" – pakkomielle vei hänet pitkälle
-
07:11
HS: SDP:n europarlamentaarikko Miapetra Kumpula-Natri ehdolle eduskuntavaaleissa
-
07:02
Kuin Bond-leffassa! CIA:n arkistot kätkivät kunnianhimoisia ja maltaita maksaneita salaisuuksia: Yliääninopeudella lentävä lautanen, kissavakoojia ja jäämato
-
07:02
Johtaako Tapparan huima värväys ketjureaktioon SM-liigassa? Tero Lehterä odotti samanlaista liikettä toiselta seuralta
-
06:57
Teknologiajättien talousluvut pettivät: Googlen emoyhtiön tulos jäi odotuksista ja iPhonen myynti sakkaa
-
06:53
Lauri Markkanen jännitti kotona tv:n ääressä – näin NBA:n tähdistövalinta julkistettiin: "Se oli hermoja raastavaa"
-
06:45
Halpa vs. kallis: Runebergintorttujen makutestissä löytyi edullinen suosikki – voittajan makua ylistettiin
-
06:40
EU:n ydinhahmot tapaavat Zelenskyin Kiovassa: Luvassa keskustelua Ukrainan polusta EU:hun
-
06:30
SM-liigassa puuhataan valtavaa uudistusta – pelaajien kanta murskaavan yksimielinen
-
06:28
Näin Nasan teknologiaa hyödynnetään arkielämässä maan pinnalla – haavanhoito valolla, robotti merenpohjassa, sieniproteiini ääriolosuhteissa
-
06:22
Länsi-Suomi: TVO:n jäteluolassa radioaktiivinen päästö, säteilyturvallisuudesta ei suurta huolta
-
Lataa lisää