Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kylmäävä yksityiskohta kertoo Tiger Woodsin autokolarin vakavuuden – ensimmäisenä turmapaikalle saapuneet poliisit: "Maassa ei näkynyt jarruttamisen tai liukumisen jälkiä"

Julkaistu 24.02.2021 11:16
Toimittajan kuva
Anssi Shemeikka

anssi.shemeikka@mtv.fi

@anssishemeikka

Vakavaan auto-onnettomuuteen Suomen aikaa tiistai-iltana joutunut golftähti Tiger Woods ei ole hengenvaarassa, mutta kärsii esimerkiksi lukuisista murtumista jaloissaan. Onnettomuuspaikalle ensimmäisenä saapunut apulaissheriffi kuvaili ympäristöä ennestään tutuksi.

Carlos Gonzalez kertoi saaneensa kuljettajan paikalla istuneeseen Woodsiin kontaktin, tunnisti tämän ja päätti odottaa paikallisen palokunnan apua tämän leikkaamiseksi ulos pahoin vaurioituneesta autosta.

– Kuten sheriffi mainitsi, tuo kyseinen tienpätkä on yksi ongelmakohdistamme. Paikalliset ihmiset Ranchos Palos Verdesissä ja Rolling Hillsillä tietävät sen altistavan niin ylinopeudelle kuin liikenneonnettomuuksillekin. Liikenteeseen erikoistumisen ja kokemukseni myötä olen nähnyt monia auto-onnettomuuksia. Hänen autonsa tyyppi ja fakta, että turvavyöt olivat kytkettynä, pelastivat todennäköisesti hänen henkensä, apulaissheriffi Carlos Gonzalez kertoi medialle.

LUE MYÖS: Tältä näyttää Tiger Woodsin turmapaikalla – miksi kovaonninen golftähti oli Los Angelesissa?

Turman vakavuutta korostaa se, ettei Woods ilmeisesti ehtinyt reagoida tilanteeseen lainkaan.

– Maassa ei näkynyt jarruttamisen tai liukumisen jälkiä. Joten ilmeisesti ensimmäinen kontakti oli ajokaistat jakavaan rotvalliin, josta auto ylitti vastaantulevien kaistan, osui reunakiveykseen ja puuhun. Kaiken tämän aikana auto heitti useita kuperkeikkoja, sheriffi Alex Villanueva kuvaili havaintojaan.

1:06Poliisi kuvailee hetkiä Woodsin tapaturmapaikalle saapumisensa jälkeen:"Hän vaikutti selkeältä"Onnettomuuspaikalle ensimmäisenä saapunut apulaissheriffi: "En ole sankari"

Lisää aiheesta:

Rattijuoppo menetti autonsa hallinnan ja sinkoutui ilmojen halki – tyhjä lastenistuin sai apuun rynnänneet sivulliset paniikkiinJarrut pettivät – rekkakuski tuomittiin 110 vuoden vankeuteen YhdysvalloissaTällainen on Tiger Woodsin tuhoama ökymaasturi, josta et ole todennäköisesti ikinä kuullutkaanTältä näyttää Tiger Woodsin turmapaikalla – miksi kovaonninen golftähti oli Los Angelesissa?Vakavasti loukkaantunut Tiger Woods oli tajuissaan pelastajien saapuessa – viranomainen: Woods hyvin onnekas, kun selvisi hengissäKatso ja kuuntele: Kaaharin järkyttävä ulosajo ilmalentoineen tallentui kameraan äänien kanssa
GolfTiger WoodsUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Golf
  • 12.10.10:10
    Tiger Woods

    Tiger Woods joutui leikkaukseen

  • 8.10.22:13
    Urheilu

    Maailmanhuipun ja vaimon suuri suru: "Sydän lakkasi lyömästä"

  • 8.10.18:39
    NHL

    Peter Forsbergilta melkoinen peliliike – Céline Dion nauroi

  • 7.10.13:03
    Urheilu

    Jäätävä taidonnäyte: Alligaattori lymyili vieressä

  • 4.10.08:41
    Sami Välimäki

    Sami Välimäelle kävi kylmät