Kylie Minogue

Minoque, Kylie, laulaja
Minoque, Kylie, laulajaCopyright MTV3i/AP GraphicsBank 2002
Julkaistu 07.11.2002 15:22

Vuonna 1987 alkaneen uransa alusta asti Kylie Minogue on ollut Australian ja Euroopan parhaiten myyvä naispuolinen poplaulaja. Kylien kuva lehden kannessa takaa ylimääräisen myynnin ja hän on vakiinnuttanut paikkansa popkulttuurin ikonina, vaikka ei olekaan onnistunut saamaan USA:ssa kuin yhden hitin koko urallaan. Alun perin Kylie ei kuitenkaan suunnitellut ryhtyvänsä laulajaksi.

Kylie Minogue syntyi 28.5.1968 Melbournessa Australiassa. Vuonna 1979 hän aloitti näyttelijänä australialaisessa tv-draamassa Skyways. Seuraavaksi hän siirtyi lastensarjaan The Henderson Kids ja tämän jälkeen saippuasarjaan Neighbours. Kun sarjaa alettiin esittää Britanniassa, Kylie nousi siellä suureen suosioon ja hänet kutsuttiin laulamaan hyväntekeväisyystilaisuudessa. Siellä Kylie esitti kappaleen "Locomotion", jonka Little Eva oli aikoinaan tehnyt tunnetuksi.

Hyväntekeväisyystilaisuuden laulusta lähetettiin nauha paikalliseen levy-yhtiöön (Mushroom). Kyseisestä kappaleesta ei levy-yhtiössä oikein innostuttu, mutta he näkivät potentiaalia suositussa nuoressa tv-tähdessä. Pian näki päivänvalon Kylien single Locomotion, mutta edes villeimmissä kuvitelmissa kukaan ei uskonut, että se nousisi listojen kärkeen.

Samaan aikaan Mushroom Records liittoutui Lontoon hittitehtaan Stock Aitken and Watermanin (Dead or Alive, Mel and Kim, Samantha Fox, Bananarama, Rick Astley) kanssa. Kun Kylie ensimmäisen kerran saapui Lontoon studioille, siellä oli kokonaan unohdettu hänen tulonsa. Niinpä studion porukka kirjoitti hänelle pika pikaa kappaleen Kylien odottaessa. Tulos I Should Be So Lucky toi Kylielle Australian listojen toisen ykkössijan - joita hän on sittemmin saavuttanut neljä lisää - ja ensimmäisen hänen viidestä Englannin listaykkösestään.

Nyt Kylie oli Stock Aitken and Watermanin ykköstähti. He levyttivät uudelleen Locomotionin, ja Minogue nousi USA:n listoilla 10 parhaan joukkoon. Australiassa, Britanniassa ja Euroopassa Kylie tehtaili hittejä hittien perään, ja pian hän lähti saippuasarja Neighboursista.

Vuonna 1990, työstäessään videota singleen Better the Devil You Know, Kylie ei antanut Stock Aitken and Watermanin nähdä videota ennen kuin se oli valmis. Levy-yhtiö halusi säilyttää Kylien naapurintyttö-imagon, mutta laulaja itse halusi jotain riehakkaampaa ja syntisempää. Neljännellä albumillaan Let's Go to It (1991) Kylie halusi vaikuttaa myös kappaleiden sanoituksiin. Yhtiön ja tähden näkemykset eivät kohdanneet, joten Kylie päätyi lähtemään Stock Aitken and Watermanilta ja nauhoitti sen jälkeen kaksi albumia lontoolaiselle tanssilevymerkille Deconstruction.

Seurustelusuhde Inxs-yhtyeen laulajan Michael Hutchencen kanssa oli rohkaissut Kylietä kokeilemaan musiikillisesti muutakin. Yksi odottamaton yhteistyö nähtiinkin, kun Kylie duetoi Nick Caven kanssa kappaleella Where the Wild Flowers Grow, jonka Cave oli kirjoittanut Murder Ballads -albumilleen. Kappaleen videolla nähtiin alaston Kylie, joka kellui kuolleena vedessä.

Vuonna 2000 Pet Shop Boys rohkaisi Kylieta vaihtamaan levy-yhtiötä. Niinpä Kylie teki sopimuksen Parlophonen kanssa, ja pian ilmestyi levy Spinning Around, joka nousi listan kärkeen Englannissa ja Australiassa.

Kylie on myös näytellyt lukuisissa elokuvissa vuosien varrella. Cut (1999) oli hänen kahdeksas elokuvansa. Vuonna 2001 ilmestyi jälleen uusi albumi Fever, jolla Kylie voitti parhaan kansainvälisen albumin Brit Award -palkinnon helmikuussa 2002. Samassa tilaisuudessa Kylie Minogue palkittiin myös parhaana kansainvälisenä naisartistina.

Discografia:

Kylie, 1988
Enjoy Yourself, 1989
Rhythm Of Love, 1990
Let's Get To It, 1991
Kylie Minogue, 1994
Intimate & Live, 1998
Impossible Princess, 1998
Light Years, 2000
Fever, 2001
Scooby Doo Soundtrack, 2002

Tuoreimmat aiheesta

Musiikki