Kummeli-ryhmä tekemässä uutta elokuvaa

Kummeli: Kyllä lähtee!
Kummeli: Kyllä lähtee!Copyright MTV Oy 2004
Julkaistu 19.05.2005 13:58

Suomalaisen huumorin kärkinimiin kuuluva Kummeli-ryhmä tekee uuden elokuvan. Kummeli Jackpot -elokuva on tekijöiden mukaan komedia moraalista ja rahanhimosta.

Elokuvan näyttelijäkaartissa nähdään Kummelien eli Heikki Silvennoisen, Heikki Helan, Timo Kahilaisen ja Heikki Vihisen lisäksi muun muassa André Wickström, Aake Kalliala, Riitta Havukainen, Oiva Lohtander, Esko Nikkari ja Mervi Takatalo.

Kummeli Jackpotin käsikirjoituksesta vastaavat Timo Kahilainen ja Heikki Vihinen ja sen ohjaa Pekka Karjalainen. Elokuva kuvataan elo-syyskuussa Helsingissä ja sen lähiympäristössä.

Elokuvan kokonaiskustannukset ovat hieman yli miljoona euroa. Kummeli-ryhmä sai elokuvaa varten Suomen elokuvasäätiöltä 390 000 euron tukisumman.

Tukea myös muille elokuville

Elokuvasäätiö on päättänyt myös tukea 183 000 eurolla ohjaaja Pekka Lehdon kuvataiteilija Kalervo Palsasta kertovaa Koko puu kuvia täynnä -elokuvaa. Pääosaa elokuvassa esittää Janne Reinikainen ja käsikirjoituksesta vastaa Iiro Küttner.

Tukea saavat myös Martti Puukon puolalaiskenraali Wojciech Jaruzelskista kertova dokumenttielokuva Kenraalin kiirastuli, Jouko Aaltosen 1970-luvun poliittisista taistelulauluista kertova dokumentti Laululiikkeessä, Taru Mäkelän Mäkelän elokuvasuvusta kertova dokumentti Saalis sekä Ilkka Ruuhijärven ja Ulla Turusen helsinkiläislasten elämästä kertova Sukupolvi-dokumentti.

Elokuvasäätiö tukee myös Kimmo Taavilan ohjaamaa ja Venla Mäkelän käsikirjoittamaa televisioon tulevaa kolmiosaista minisarjaa Tikkurila-trilogia.

(MTV3-STT)