Mikkelin arkeologisesti arvokkailla kalliomaalauksilla paljastui ikävä yllätys. Matkailuyrittäjä tyrmistyi kallioihin piirretyistä peniksistä.
Paikallinen matkailuyrittäjä Harri Kerkelä kuskaa asiakkaitaan veneellä katsomaan kulttuurihistoriallisesti merkittäviä Astuvansalmen kalliomaalauksia Mikkelin Ristiinassa.
Alkuviikosta asiakkaat olivat huomanneet kivikautisten kalliomaalausten vierellä kuitenkin tuoreempia "taideteoksia", sillä niihin oli ilmestynyt penistä esittäviä kuvia. Yrittäjä jakoi kuvat ilkivallasta firmansa Facebook-sivulla.
– En tarkemmin tarkastellut piirron jälkeä, mutta raaputtamalla siinä on tehty ja myös piirretty jollain. Sen saavat asiantuntijat tutkia tarkemmin, Kerkelä kertoo.
Yrittäjä mainitsee tehneensä ilkivallasta valituksen Museovirastolle.
Kalliomaalaukset tuhansia vuosia vanhoja
Astuvansalmen kalliomaalaukset ovat arviolta 4 500–6 000 vuotta vanhat, ja ne ovat Pohjois-Euroopan suurimpia. Kallioihin on maalattu yhteensä 65 kuvaa, Mikkelin kaupunki kertoo.
Esihistoriallisesta maalauskokonaisuudesta voi erottaa lukuisia hirviä, ihmishahmoja, kädenjälkiä, veneitä sekä muita kuvioita – ja tuhansia vuosia myöhemmin toteutetun ilkivallan jälkeen nyt myös miesten sukupuolielimiä.
– Ne ovat meidän pieniä aarteita. Kohde on maailmanlaajuisestikin tunnettu, niin onhan tämä siinä mielessä harmi. Eihän sille mitään voi, kun sinne on vapaa pääsy ja kulku, Kerkelä harmittelee.
