Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

KRP:n jättioperaatio Turun saaristossa herättää kysymyksen: Miksi talousrikosetsintään tarvittiin valtava määrä aseistautuneita ja kommandopipoisia poliiseja?

0:54Poliisin auto vahti risteystä KRP:n etsintäoperaatiossa Turun saaristossa
Julkaistu 23.09.2018 14:50
Toimittajan kuva

Tiia Palmén

tiia.palmen@mtv.fi

Keskusrikospoliisin suuri operaatio Turun saaristossa on herättänyt valtavasti huomiota tänä viikonloppuna. Etsintäoperaatiossa on ollut mukana reilusti yli 100 henkilöä.

Suuri osa mukana olleista poliiseista liikkui saaristossa aseistautuneena ja kommandopipot päässään.

Krp on kertonut jättioperaation liittyvän talousrikostutkintaan, joka alkoi jo puoli vuotta sitten. Tänä viikonloppuna toteutetusta suuresta etsintäoperaatiosta päätettiin muutama viikko sitten.

Erityisesti poliisien naamioituminen ja varustus on herättänyt ihmetystä. Krp:n mukaan se arvioitiin tarpeelliseksi.

– Lounais-Suomen poliisi on johtanut kenttätoimintaa ja olisiko syy naamioitumiseen ollut siinä, että on haluttu, ettei poliiseja tunnisteta. Normaali aseistus kuuluu poliisin varustukseen ja nyt näkyvillä on ollut myös tukiaseita, Krp:n rikostarkastaja Markku Ranta-aho kertoo.

Ranta-ahon mukaan aseistautuminen ei ole kuitenkaan liittynyt siihen, että poliisilla olisi ollut syytä pelätä vastarintaa tutkittavien henkilöiden taholta.

– Mitään voimakkaampaa vastarintaa ei ole pelätty. Tämä on ollut iso operaatio ja alueita on jouduttu sulkemaan. En usko, että poliisin kenttätoiminnassa on ollut mitään ihmeellistä, vaikka varmasti se näytti massiiviselta, Ranta-aho sanoo.

Huomattava määrä takavarikointeja

Keskusrikospoliisi saa jättioperaation Turun saaristossa valmiiksi sunnuntai-iltaan mennessä.

Tähän mennessä poliisi on takavarikoinut eri kohteista huomattavan määrän asiakirjoja, sähköisiä tallennusvälineitä, muistikortteja ja muistitallenteita.

Keskusrikospoliisissa ryhdytään tutkimaan niitä heti, kun etsintäoperaatio saadaan päätökseen.

Operaatio liittyy talousrikostutkintaan, jossa suomalaisessa osakeyhtiössä epäillään pestyn rahaa usean miljoonan euron edestä. Esitutkinnassa epäillään muun muassa törkeää rahanpesua, törkeää veropetosta ja törkeää kirjanpitorikosta.

Juttu jatkuu kuvan jälkeen.

Turun saaristossa poliisioperaatioParaisilla Ybbersnäsissä sijaitsevan Airiston Helmi Oy:n kiinteistön edessä oli eilen paljon poliiseja. Krp ei ole kertonut tutkittavana olevan yrityksen nimeä.Lehtikuva

Etsintöjä useissa kohteissa

Poliisi on tehnyt kotietsintöjä tämän viikonlopun aikana noin 13 eri kohteeseen saarissa ja mantereella Turun saaristossa.

Krp ei ole vahvistanut yrityksen nimeä. Operaation voi kuitenkin olettaa liittyvän venäläistaustaiseen Airiston Helmi Oy:hyn, jonka Paraisilla Ybbersnäsissä sijaitsevalle kiinteistölle saapui eilen useita poliisin autoja.

Yhtiön päätoimiala on julkisten rekisteritietojen mukaan kiinteistöhallinto, ja sillä on useita kiinteistöjä Turun saaristossa.

MTV Uutiset yritti tavoittaa tänään yrityksen johtoa, mutta kaikkien henkilöiden puhelimet ovat kiinni.

Kolme kiinniotettu

Poliisi on ottanut kolme henkilöä kiinni viikonlopun etsintäoperaation aikana, mutta Ranta-aho ei kerro heidän ikiään, sukupuoliaan tai kansallisuuksiaan.

– He kaikki ovat osallisia yrityksessä tai yrityksen toiminnassa, Ranta-aho toteaa.

Kaksi henkilöistä otettiin kiinni lauantaina päivällä, kolmas henkilö myöhään lauantai-iltana. Heitä on kuulusteltu, mutta poliisi ei kerro mitään kuulustelujen sisällöstä.

Kaikki kolme otettiin kiinni etsittävän alueen sisältä eri paikoista. Poliisin mukaan kiinniotot sujuivat rauhallisesti.

Kiinniotettujen lisäksi poliisi on kuulustellut neljä muuta ihmistä.

Juttu jatkuu kuvan jälkeen.

KRP:n operaatio Paraisilla 3Keskusrikospoliisi teki useita kotietsintöjä Varsinais-Suomen alueella viikonloppuna.Lehtikuva

Jättioperaatiota suunniteltiin pitkään

Keskusrikospoliisi suunnitteli jättimäistä operaatiotaan useita viikkoja ja päivä oli päätetty etukäteen. Eilen riehunut Mauri 18-myrsky ei vaikuttanut millään tavalla poliisin operaatioon, koska sitä ei voinut ennakoida, kun päivämäärästä päätettiin.

– Lähtökohtaisesti tiedettiin, että poliisi ei pärjää yksin, vaan tarvitsimme apua Merivartiostolta, Rajavartiolaitokselta ja Lounais-Suomen poliisilta. Tämä tehtiin yhteistyössä eri viranomaisten kanssa.

Alueelle määrättiin lentokielto, koska poliisi tarvitsi etsintöihin helikoptereita. Puolustusvoimat puolestaan auttoi operaation huollossa ja antamalla kalustoapua.

Keskusrikospoliisinkin mittakaavassa kyse on isosta operaatiosta. Poliisi joutui pohtimaan tarkasti sen, milloin operaatiosta tiedotetaan julkisuuteen, koska kohteille ei voinut paljastaa etsinnästä etukäteen.

– Totesimme, että ensimmäinen tiedote on laitettava mahdollisimman aikaisin, koska tiesimme operaation herättävän huomiota saaristossa, jossa asuu ja oleskelee paljon ihmisiä.

– Emme halunneet, että ihmiset ajattelevat, että nyt on sota syttynyt, koska kyse oli vain poliisioperaatiosta, vaikka se ei ihan tavanomaiselta näyttänytkään, Ranta-aho perustelee.

Poliisi lähetti tiedon operaatiosta lauantaiaamuna heti sen jälkeen, kun etsintä oli alkanut.

Lukuisia rikosnimikkeitä

Krp epäilee, että suomalaisen osakeyhtiön toiminnassa on pesty rahaa usean miljoonan euron edestä. Yritys on rekisteröity Suomeen, mutta sen omistus on ulkomailla toisessa EU-maassa.

Poliisi on tehnyt tutkinnan aikana oikeusapupyyntöjä Eurooppaan ja Euroopan ulkopuolelle, mutta se ei kommentoi tarkemmin minne.

Verohallinto on ollut keskusrikospoliisin mukana selvittelyissä.

Pääepäilynä on nyt törkeä rahanpesu ja törkeä veropetos, mutta poliisin mukaan juttuun liittyy myös lukuisia muita, pienempiä rikosnimikkeitä.

– Tässä tutkitaan myös sitä, onko yrityksen tonteille rakennettu laittomilla tavoilla ja onko rakennustöissä käytetty pimeää työvoimaa, Ranta-aho kertoo.

Krp:n mukaan suojeluspoliisi ei ole ollut mukana tutkinnassa.

Helsingin Sanomat kertoi eilen illalla nimettömään sotilaslähteeseen viitaten, että Puolustusvoimat ja suojelupoliisi ovat tarkkailleet Airiston Helmeä jo vuosia. Lehden haastatteleman Puolustusvoimien upseerin mukaan "ne hankkivat strategisia kohteita ja me olemme hölmöjä, kun olemme myyneet". 

Lisää aiheesta:

KRP vaikenee edelleen Turun jättioperaatiosta – tämä video kertoo viisi tärkeintä asiaaKRP:n tutkinnanjohtaja: Neljää miestä ja kolmea naista kuulusteltu Turun jättioperaatiossa – epäilynä törkeä rahanpesuMökkeilijät: Alueella nähtiin poikkeuksellisen paljon poliiseja jo päiviä ennen operaatiota – KRP: Etsinnät Turun saaristossa päättynevät tänään Naapuri poliisin suuroperaatiosta Paraisilla: Kommandopipoin ja rynnäkkökiväärein varustautuneet poliisit pysäyttivät ja varoittivat jatkamasta matkaaNämä viisi asiaa Turun saariston poliisioperaatiosta tiedetään – näistä viranomainen vaikeneeKRP kertoo, miksi Turun saaristossa on laaja lentokieltoalue – ison operaation taustalla yli puolen vuoden tutkinta
RikosTalousrikoksetRahanpesuPoliisi

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 11:14
    Joensuu

    Iäkäs nainen kuoli Joensuussa – epäilty BMW-yliajaja otettiin kiinni

  • 09:47
    Henkirikokset

    Oulun tappo: Jo kolmatta henkilöä vaaditaan vangittavaksi

  • 07:08
    Eläinsuojelurikokset

    Sulo Karjalaiselle vaaditaan ehdotonta vankeutta – Kuusamon suurpetokeskuksen rikosjutusta tuomio tänään

  • 05:00
    Rikospaikka

    Murharyhmältä kylmäävä tieto nuorten tappajien taustasta

  • Eilen22:25
    Eläinsuojelurikokset

    Nainen osti ontuvan kissanpennun, joka lopetettiin lähes heti – kasvattajalta löytyi "hallitsematon" määrä kissoja