Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

KRP hävisi oikeuskiistan tietoturvayhtiö F-Securea vastaan – oikeus määräsi poliisin tuhoamaan tietonsa

3:36Tietoturvaguru Benjamin Särkkä hakkeroi jo 8-vuotiaana – kertoo, mihin turvallisuusvirheisiin suomalaiset hairahtavat internetissäTietoturvaguru Benjamin Särkkä kertoo, mihin turvallisuusvirheisiin suomalaiset verkossa haksahtavat.
Julkaistu 21.10.2020 12:30
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Tietoturvayhtiö F-Secure kävi Helsingin hovioikeudessa oikeutta keskusrikospoliisia vastaan, kun poliisi oli takavarikoinut sen Freedome VPN-palvelun tietoja.

Palvelun avulla henkilö voi salata verkkoa käyttäessä IP-osoitteensa niin, että verkossa hänen IP-osoitteensa tilalla näkyy VPN-palvelun IP-osoite.

Oikeuden asiakirjojen perusteella kyseessä on viime vuoden tammikuussa tapahtunut takavarikko, joka perustui Saksan keskusrikospoliisin oikeusapupyyntöön. Oikeuden päätöksestä ei käy ilmi rikoksesta muuta kuin, että se on koskenut "Saksassa epäiltyä vakavaa rikosta", josta on meneillään rikostutkinta. Tietoja oli syytä olettaa käytettävän todisteena rikosasiassa.

Asia eteni hovioikeuteen

F-Secure oli voittanut kamppailun jo kerran käräjäoikeudessa, joka määräsi takavarikon kumottavaksi ja poliisin tuhoamaan takavarikolla haltuun saamansa tiedot. Yhtiön mukaan poliisi oli takavarikoinut luottamuksellista viestintää, jolla oli pyritty selvittämään palvelun käyttäjiä ja heidän verkkoviestintäänsä. KRP:n mukaan kyseessä oli laillinen asiakastietoihin kohdistunut takavarikko ja sen mukaan poliisi oli tavoitellut palvelun käyttäjien IP-osoitteita tiettynä ajankohtana, tavoitteena yksilöidä rikoksesta epäilty henkilö.

Oikeus totesi F-Securen toimineen asiassa viestin välittäjänä, eikä Keskusrikospoliisilla ollut siksi oikeutta takavarikoida tietoja. Kysymyksessä olevien tietojen hankinnassa olisi oikeuden mukaan käytettävä pakkokeinolain 10 luvussa säädettyjä keinoja, eli käytännössä oikeuden antamaa päätöstä salaisesta pakkokeinosta.

KRP valitti päätöksestä hovioikeuteen, joka piti käräjäoikeuden päätöksen voimassa, mutta korotti jonkin verran tietoturvayhtiölle korvattavia oikeudenkäyntikuluja.

Lisää aiheesta:

Vastaamo-oikeudenkäynti alkoi hovioikeudessa: Aleksanteri Kivimäki saapui paikalle vankilastaKRP pääsi Vastaamo-kiristäjän jäljille kardinaalivirheen ansiosta – tärkeitä todisteita löytyi myös OnlyfansistaKorkein oikeus: Poliisin laittomasti hankkimat Anom-viestit kelpasivat todisteeksi oikeudessaKorkein oikeus kielsi Vastaamon asiakastietojen käytön tutkinnassaPoliisilla "muutama" epäily HS:n Viestikoekeskus-uutisoinnin rikostutkinnassa – tutkinnanjohtaja ei kerro, onko dokumenttien vuotaja selvilläHovioikeus: Poliisilla oli oikeus tehdä kotietsintä Helsingin Sanomien toimittajan kotiin – takavarikot pidettiin voimassa
TietoturvaHovioikeusF-SecureKRPRikos

Tuoreimmat aiheesta

Tietoturva
  • pe06:13
    NASA

    Kilpajuoksu kuuhun kiristää Trumpin politiikkaa: Kiinalaisille porttikielto Nasan avaruusohjelmiin

  • ke14:23
    S-pankki

    S-pankille miljoonarapsut – rikolliset käyttivät virhettä hyväkseen

  • ti20:22
    Tietomurrot

    Traficom varoittaa: Microsoft 365 -tileihin tehdyt tietomurrot lisääntyneet

  • ti10:37
    Verkkohuijaukset

    Runsaasti huijauspuheluita liikkeellä: Yksi suuntanumero saattaa hämätä nopealla vilkaisulla

  • ti05:03
    Pohjois-Korea

    Pohjois-Korea tienaa Ukrainan sodalla – Kim Jong-un nosti maansa maailmanpolitiikan parrasvaloihin