Kristillisdemokraattien ja perussuomalaisten ehdokkaat ovat eniten kristillisten perinteiden vaalimisen kannalla.
Valtaosa kaikista kuntavaaliehdokkaista kannattaa kristillisten perinteiden ylläpitämistä koulujen juhlissa, selviää MTV:n kuntavaalikoneesta.
Noin kaksi kolmasosaa 64 prosenttia on väitteestä täysin tai jokseenkin samaa mieltä.

MTV:n kuntavaalikoneeseen on vastannut yli yhdeksän tuhatta ehdokasta, eli noin kolmasosa kaikista kuntavaaliehdokkaista.
Uskonnon rooli kouluissa puhuttaa
Eniten kristillisten perinteiden vaalimista kannattavat eduskuntapuolueista kristillisdemokraattien ehdokkaat, joista 99 prosenttia on väitteestä jokseenkin tai täysin samaa mieltä.
Seuraavaksi eniten väitteestä ovat samaa mieltä perussuomalaisten (89 %), keskustan (82 %), kokoomuksen (77 %), Liike Nytin (59 %), RKP:n (63 %) ja SDP:n (55 %) ehdokkaat.
Vain vihreiden (23 %) ja vasemmistoliiton (19 %) ehdokkaista alle puolet on väitteestä vähintään jokseenkin samaa mieltä.
Suurin osa puheenjohtajista kannattaa
Koulujen uskonnolliset tilaisuudet ovat puhuttaneet julkisuudessa.
