Kotiteollisuus ryyppäsi seitsemän viikkoa Nightwish-Tuomaksen luona

Tuomas Holopainen ja Jouni Hynynen (kuva: Lehtikuva)
Tuomas Holopainen ja Jouni Hynynen (kuva: Lehtikuva)(kuva: Lehtikuva)
Julkaistu 02.06.2009 09:10(Päivitetty 02.06.2009 09:55)

Kotiteollisuus-yhtyeen Jouni Hynysen ja Mikko Karmilan Ukonhauta-kirja kertoo tuoreimman levyn tekoprosessista.

Kotiteollisuuden Ukonhauta-albumista ilmestyi samanniminen kirja, jossa Jouni Hynynen ja Mikko Karmila kertovat levynteosta. Yhtye puuhasteli Ukonhauta-levyä seitsemän viikkoa Nightwish-yhtyeen keulahahmon Tuomas Holopaisen luona Kiteellä.

Nauhoitusprosessia voi kirjan perusteella kutsua myös seitsemän viikon ryyppyputkeksi. Hynynen ja Karmila kertovat, että alkoholia kului melkoisia määriä, vaikka se ei ollut retken pääasia. Kaksikko kertoo kirjassa viinanhuuruisesta retkestä oikein drinkkireseptien kera. Asiasta kertoi ensimmäisenä Iltalehti.

Like-kirjakustantamon nettisivuilta löytyy myös yksi kirjasta löytyvä drinkkiresepti, joka on Jouni Hynysen käsialaa:

"HYNYSEN LAULUJUOMA 4"

Isoon viinilasiin kaadetaan 3/4 kylmää valkoviiniä ja loput Spriteä. Jäitäkin voi laittaa. Toimii erityisen hyvin huutolaulujen kanssa. Kannattaa varata ainekset mukaan laulutilaan, sillä lasi tätä herkkua tyhjenee nopeasti. Näitä viisi tai kuusi ja huudot ovat purkissa ja taksin tilaus on tosiasia.

(MTV3)

Tuoreimmat aiheesta

Jouni Hynynen