Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Koronan ja sodan runtelema Finnair hakee uutta kasvua: Merkittävä laajennus Lähi-Itään kolmesta Pohjois-Euroopan maasta

5:19Finnairin lentoreitti Aasiaan muuttui radikaalisti:"Jokaisen lentäjän unelma"Katso myös video: Finnairin lentoreitti Aasiaan muuttui radikaalisti: "Huikeat maisemat"
Julkaistu 29.08.2022 12:31
Toimittajan kuva

Carlos Sunila

carlos.sunila@mtv.fi

Finnair aloittaa päivittäiset lennot Helsingistä, Kööpenhaminasta ja Tukholmasta Qatarin pääkaupunki Dohaan.

Kyseessä on Finnairin ja Qatar Airwaysin yhteistyö. On myös mahdollista, että yhteistyön myötä Finnair alkaa operoida Qatarin kanssa neljättäkin reittiä Dohan ja jonkin muun eurooppalaisen kohteen välillä.

Yhtiöt jakavat näiden reittien rahti- ja matkustajakapasiteetin, ja yhteistyötä tukee laaja codeshare-sopimus.

Laaja reittiverkosto

Yhteistyön myötä Finnairin asiakkaille avautuu Qatar Airwaysin yli sadan kohteen verkosto Dohasta Australiaan, Uuteen Seelantiin, Kaakkois-Aasiaan, Lähi-Itään ja Afrikkaan. Samalla Qatar Airwaysin asiakkaat voivat lentää Finnairin pohjoisen kohteisiin.

Ensimmäiset lennot lennetään marras-joulukuussa 2022, ja ne lennetään Finnairin Airbus A330-lentokoneilla.

Uutta strategiaa haetaan

Finnair on ajautunut koronapandemian ja Ukrainan sodan myötä vaikeaan tilanteeseen. Ensin korona romahdutti matkustajamäärät ja viimein koronan otteesta päästyään Ukrainan sota iski yhtiöön voimakkaasti. Finnairin strategia nojasi Aasian-lentoihin, mutta Venäjän ilmatilan sulku vaikuttaa Helsingin etulyöntiasemaan merkittävästi.

Nyt yhtiö etsiikin uusia toimintamalleja ja strategiaa operoida tulevaisuudessa. Yhtiö on alkanut lentää kaukolentoja esimerkiksi Ruotsin Tukholman lentokentältä Yhdysvaltoihin ja Aasiaan.

Lisäksi yhtiö on panostanut Pohjois-Amerikan ja Intian-reittien kasvattamiseen myös Helsingistä. Viimeisimpänä Pohjois-Amerikan reittiverkoston lisänä nähtiin uusi lentoyhteys Helsingistä Texasin Dallasiin.

Kassavirtaa yhtiö on myös hankkinut vuokraamalla lentokalustoaan henkilökuntineen muille lentoyhtiölle, kuten British Airwaysille.

Lue myös: Finnairin lentoreitti Aasiaan muuttui radikaalisti: "Jokaisen lentäjän unelma"

Lisää aiheesta:

Finnair rikkoi miljoonan matkustajan rajan heinäkuussa – yhtiö julkisti uuden strategisen suunnanFinnairin pohjoinen reitti Aasiaan ei ole riskitön eikä halpa – näin radikaalisti reittimuutos on vaikuttanut lentojärjestelyihinFinnair kiertää Venäjän Tokion-lennoilla – lentoaika 13 tuntiaTästä syystä Finnair halusi avata suoria kaukolentoreittejä Ruotsista – näin käy Helsingin kaukolentojenFinnair aloittaa suorat lennot Tukholmasta Thaimaahan ja Miamiin – työllistää 270 ihmistä SuomessaFinnair sai ensimmäisen haastajan suoralle Helsinki-Kiina-reitille – yhtiön ensimmäinen lento laskeutui Helsinki-Vantaalle eilen
FinnairLentokoneetRuotsiUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Finnair
  • 1.11.07:14
    Lentoyhtiöt

    Finnair ei suostunut kuljettamaan pyörätuolia matkustamossa – asiakas syytti syrjinnästä

  • 30.10.09:37
    Talous

    Työtaistelut sulattivat Finnairin tuloksesta 18 miljoonaa euroa

  • 22.10.14:09
    Lentäminen

    Finnair: Uutta tietoa ja rajut luvut penkkikriisistä

  • 19.10.16:24
    Kotimaa

    Finnair siirtää matkustajia lennolta toiselle myös maanantaina

  • 18.10.16:25
    Ilmailuala

    Finnairilla yhä lentoperuutuksia lauantaina, sunnuntaina satoja matkustajia siirretään eri lennoille