Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Koreat liennyttävät välejään: Tonneittain sieniä ja mandariineja seilaa maiden välillä – Etelä-Korea on testannut sienet säteilyn varalta

1:54Pohjois-Korean paraatissa kukkia, ilmapalloja ja Kim Jong-un
Julkaistu 11.11.2018 10:48
Toimittajan kuva

Johanna Lehtola

johanna.lehtola@mtv.fi

LehtolaJo

Etelä-Korea aikoo lennättää Pohjois-Koreaan peräti 200 tonnia hedelmiä, kertoo uutistoimisto Reuters.

Video: Pohjois-Koreassa juhlittiin näyttävästi 70-vuotispäivää – ei ohjuksia, vaan kukkia ja ilmapalloja.

Etelä-Korean presidentinkanslia kertoo, että hedelmät ovat vastalahja matsutake-sienistä, jotka taas Pohjois-Korea lähetti naapurimaalleen syyskuun huippukokouksen jälkeen, jossa presidentti Moon Jae-in ja Pohjois-Korean Kim Jong-un tapasivat.

Aasiassa huippukalliit matsutake-sienet, Suomessa tuoksuvalmuskoinakin tunnetut sienet, ovat arvostettua herkkua. Pohjois-Korean johtaja Kim Jong-un antoi Etelä-Korean presidentille näitä sieniä peräti kaksi tonnia.

Etelä-Korea kertoo testanneensa sienet varmuuden vuoksi säteilyn varalta.

Pohjois-Korean ydinase-ohjelma ja ohjustestaukset ovat kiristäneet kansainvälistä ilmapiiriä ja etenkin Etelä-Korean ja Pohjois-Korean välejä. Tässä kuussa Washington Post kertoi Pohjois-Korean uhanneen ydinaseohjelmansa käynnistämisellä uudestaan jos sanktioita ei poisteta. 

Etelä-Korea lähetti Pohjois-Koreaan tangeriineja, eli mandariinin sukulaishedelmiä. Ne pakattiin noin 20 000 laatikkoon ja ne kuljetetaan pääkaupunki Pjongjangiin armeijan lentokoneilla.

Hedelmä- ja sienilähetykset ovat pehmeitä askeleita Etelä-Korean ja Pohjois-Korean hyytävien välien liennytyksessä. Viime kuussa Pohjois-Korea lähetti naapurilleen kaksi metsätyskoiraa. 

Lisää aiheesta:

Putin vierailee maailman oudoimmassa kaupungissaKoreoiden vihanpito yltyy: Pohjoinen lähetti taas jätepalloja naapuriin, etelä vastaa propagandakaiuttimillaKim Jong-un ei osoita merkkejä ydinaseista luopumisesta – "Ydinasepelote takaa maan turvallisuuden ikuisiksi ajoiksi"Ilmapalloilla lähetetyt lentolehtiset olivat liikaa: Pohjois-Korea pitää Etelä-Koreaa vihollisena ja aikoo katkaista kaikki yhteydet naapuriinsaPohjois-Koreasta loikanneiden levittämät lentolehtiset ovat kylväneet konfliktin Koreoiden välille: Kim Jong-unin sisko uhittelee "ihmissaastalle" ja "rakkikoirille"Pehmeää diplomatiaa: Pohjois-Korea lahjoitti kaksi söpöä koiraa Etelä-Korealle – voivat tappaa jopa tiikerin
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 20:36
    Väkivalta

    Kuningas Charles kauhistui Britannian puukkohyökkäyksestä – kaksi uhria yhä hengenvaarassa

  • 16:25
    Avaruus

    Metsästävä kosminen lepakko ilmestyi taivaalle

  • 16:13
    Ampumatapaukset

    Poliisilta lisätietoa Lahden ampumatapauksesta

  • 15:51
    Avaruus

    Kiina laukaisi kiertoradalle tarkoin valittuja avaruushiiriä

  • 15:40
    New York

    Ennakkosuosikki New Yorkin pormestariksi on muslimi, jota Trump herjaa kommunistiksi