Koppisella kysyntää - Tromssa pitää kynsin ja hampain kiinni

Miika Koppinen, kuva:  Matti Björkman / Lehtikuva
Miika Koppinen, kuva: Matti Björkman / Lehtikuva
Julkaistu 18.08.2010 18:22

Norjan jalkapalloliigan Tromssa on hylännyt jo kolmannen kreikkalaisseura Panserraikosin tekemän ostotarjouksen suomalaispuolustaja Miika Koppisesta.

Tromssa ei halua myydä Koppista, vaikka hänellä ei ole voimassaolevaa sopimusta ensi kaudesta.

- Miika on tärkeä pala palapelissämme, ja hän haluaa meistä erityisen joukkueen. Yritämme vahvistua hänen toiveidensa mukaan, joten olisi järjetöntä hyväksyä tarjous Koppisesta, urheilujohtaja Morten Krämer kertoi Norjan yleisradioyhtiö NRK:lle.

Koppinen, 32, kertoi NRK:lle, että sopimusneuvottelut ovat jatkuneet Tromssan kanssa jo 10 kuukautta. Viivästyksen takana ovat erimielisyydet palkasta.

- En jää työttömäksi, useiden norjalaisseurojenkin tavoittelema Koppinen myhäili NRK:lle.

Kreikan liigaan nousseen Panserraikosin viimeisimmän ostotarjouksen kerrotaan olleen miljoona Norjan kruunua (n. 126 000 euroa). Tromssa toivoo Koppisen jatkosopimuksen syntyvän lähiaikoina.

(MTV3-STT)

Tuoreimmat aiheesta

Jalkapallo