Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kokoomus ja perussuomalaiset vaaliliittoon Pohjois-Savossa

Julkaistu 12.05.2006 09:19(Päivitetty 13.05.2006 17:24)

Sopimuksen mukaan kokoomus asettaisi 13 ehdokasta ja perussuomalaiset yhden. Erot poliittisissa linjoissa eivät häiritse.

Kokoomus ja perussuomalaiset ovat solmimassa vaaliliittoa Pohjois-Savon vaalipiirissä. Puolueiden tavoitteena on saavuttaa kolme eduskuntapaikkaa Pohjois-Savosta.

Perussuomalaisten piiritoimikunta hyväksyi sopimuksen eilen illalla. Kokoomuksen piirihallitus esittää kesäkuussa kokoontuvalle piirikokoukselle, että vaalipiirin alueella solmitaan tekninen vaaliliitto, johon kokoomus asettaa 13 ehdokasta ja perussuomalaiset yhden. Ehdokasasettelua on rajattu sopimuksessa siten, että vaalipiirin ulkopuolelta tulevista ehdokkaista on sovittava osapuolten kesken erikseen.

Osapuolet ovat tyytyväisiä neuvottelujen nopeaan etenemiseen.

- Vaikka puolueiden poliittiset linjat eroavatkin erityisesti EU- ja NATO-kysymyksissä, lähdemme vaaliliittoon hyvillä mielin. Molempien puolueiden tapa toimia on suoraselkäistä ja keskinäisiä sopimuksia kunnioittavaa, kertoo perussuomalaisten Pohjois-Savon piirin puheenjohtaja Pentti Oinonen.

Puolueet olivat edellisen kerran vaaliliitossa vuoden 1999 eduskuntavaaleissa. Tuolloin kokoomus sai Kuopion vaalipiiristä yli 20 000 ääntä ja perussuomalaiset 3500 ääntä. Vaaliliitosta pääsivät eduskuntaan Jyrki Katainen ja Riitta Korhonen kokoomuksesta.

(MTV3-STT)

Lisää aiheesta:

Loton potti jäi kasvamaan – katso oikea riviHelsingin kaduilla vilisi friikki valoshow renkailla, tältä se näyttiPalestiinalaislasten nimet valaisivat Finlandia-talonOP-pomo MTV:lle: Talouden pikaelpymisestä selvä merkki – "Samppanjapullo voi poksahtaa"Karmea ennuste talvesta: "Suurin poikkeama Suomessa"Häkkänen MTV:lle: Näin Suomi toimii, jos vieras drooni tunkeutuu rajan yli
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 22:55
    Lotto

    Loton potti jäi kasvamaan – katso oikea rivi

  • 22:50
    Helsinki

    Helsingin kaduilla vilisi friikki valoshow renkailla, tältä se näytti

  • 21:41
    Palestiina

    Palestiinalaislasten nimet valaisivat Finlandia-talon

  • 18:18
    Talous

    OP-pomo MTV:lle: Talouden pikaelpymisestä selvä merkki – "Samppanjapullo voi poksahtaa"

  • 17:20
    Sää

    Karmea ennuste talvesta: "Suurin poikkeama Suomessa"