Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Kokonaistaideteos, kaupungin komein terassi" – Mestariarkkitehdin klassikkorakennus Helsingin paraatipaikalla on vihattu ja rakastettu

8:23Vihattu ja rakastettu Sokeripala – vierailulla Katajanokan klassikkorakennuksessaVihattu ja rakastettu Sokeripala – MTV vierailulla Katajanokan klassikkorakennuksessa
Julkaistu 02.09.2022 12:46
Toimittajan kuva
Valtteri Kykkänen

valtteri.kykkanen@mtv.fi

Toimittajan kuva

Mika Tommola

mika.tommola@mtv.fi

Helsingin Kauppatorin kupeessa sijaitseva Stora Enson entinen pääkonttori, niin sanottu ”Sokeripala” on jakanut mielipiteitä valmistumisestaan lähtien vuonna 1962. Ympäristöstä erottuva Alvar Aallon suunnittelema moderni valkoinen kuutio seisoo Uspenskin katedraalin vieressä Kanavarannassa. 

Helsinki Design Weekin toimitusjohtaja Kari Korkman avasi Aallon ajatuksenjuoksua rakennuksen suunnittelun taustalla MTV Uutisaamussa perjantaina. Yleisesti Korkman kuvailee sokeripalaa ”kokonaistaideteokseksi”. Rakennus on paljon muuta kuin pelkkä julkisivu, ja Aalto suunnitteli rakennuksen sisätiloja hyvinkin pikkutarkasti.

– Mielestäni täällä on kaupungin komein terassi. Se on kolmeen eri ilmansuuntaan ja näkymät ovat huikeat. 

Yksi syy kritiikille rakennusta kohtaan tulee epäilemättä siitä, että se eroaa niin paljon viereisestä Uspenskin katedraalista ja lähiympäristön punatiilirakennuksista. Korkmanin mukaan ratkaisun taustalla oli kuitenkin selkeä logiikka.

– Presidentinlinna, Korkein oikeus, kaupungintalo ja Ruotsin suurlähetystö. Pohjoisesplanadilla on tällainen palatsien linja ja Aallon ajatuksena oli jatkaa sitä. Rakennusten mittasuhteet ovat samat, sanoo Korkman.

Katso yllä olevasta videosta, miten toimittaja Mika Tommola ja Kari Korkman kiertävät "Sokeripalan" eri kerroksia.

Lisää aiheesta:

Kurkista ennakkoon, kuinka loistokkaalta jättiremontoitu Finlandia-talo nyt näyttää: Sitkeä marmoripulma selätettyTältä näyttää remontoitu Helsingin Kulttuuritalo – näin Alvar Aallon käsiala elää talossa edelleenNorjalainen ehdotus Klyyga voitti Helsingin ydinkeskustan arkkitehtuurikilpailun – tältä Elielinaukiolla voi jonain päivänä näyttääAlvar Aallon suunnittelema tuttu maamerkki "Sokeripala" tulee vuokramarkkinoilleHelsingin rantaan nouseva Katajanokan Laituri edustaa metsää ja kestävää rakentamista – katso havainnekuvat arkkitehtikilpailun voittajastaMenninkäisen ovi, katon päälle rakennettu sänky ja neljä takkaa – Alvar Aallon kotitalo kätkee monta kummallista arkkitehtoonista elementtiä
HelsinkiStora EnsoArkkitehtuuriKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Helsinki
  • 06:30
    Kirja-arviot

    Kirja-arvio: Asiat veivät muutu, jos joku ei niihin tartu – nämä hahmot olivat muuttamassa Stadia

  • ma15:08
    Seksuaalirikokset

    16-vuotiasta skuuttikuskia epäillään useista seksuaalirikoksista Helsingissä

  • ma11:59
    Julkinen liikenne

    Näin ratikkaliikenne muuttuu Helsingissä

  • ma09:59
    Taide

    Valtavan kokoelman kerännyt mesenaatti patistaa suomalaistaiteilijoita maailmalle

  • ma05:15
    Ukrainan sota

    Ukrainan ilmahälytykset näkyvät Helsingissä – tästä on kyse