Koko Vaasan yliopisto etäopetukseen koronatartuntojen ja -altistusten takia – rehtori IS:lle: Syynä kotimaan matkailu ja opiskelijabileet
Vaasan yliopisto siirtyy etäopetukseen koronatartuntojen takia.
Vaasan sairaanhoitopiiri tiedotti eilen kahdeksasta koronatartunnasta ja useasta altistuksesta Vaasan yliopiston opiskelijoilla.
Yliopisto sulkee kaikki lukusalit, eikä salli tapahtumien järjestämistä yliopiston sisä- tai ulkotiloissa.
Yliopisto kertoo tiedotteessaan, että liikkumista yliopistolla rajoitetaan 16.10. asti.
Ilta-Sanomien mukaan koronatartunnat ovat peräisin muun muassa ylioppilaskunnan järjestämistä tilaisuuksissa. Lisäksi opiskelijat ovat matkustaneet kotimaan sisällä ja saaneet tartuntoja esimerkiksi pääkaupunkiseudulta.
– Tilaisuudet on järjestetty ohjeiden mukaan, mutta opiskelijat ovat lähteneet jatkoille. Jotkut ovat käyneet Hämeenlinnassa ja pääkaupunkiseudulla. Sieltä se korona on tullut, Vaasan yliopiston rehtori Jari Kuusisto kommentoi Ilta-Sanomille.
Uusimmat
-
16:47
Sensaatiovoiton napannut Itävalta iski heti – Norja kuittasi tylysti
-
16:45
Suomen ensimmäinen Etelä-Afrikan omikronvariantti löydetty Tyksissä matkailijalta – muunnos leviää Portugalissa ja Saksassa
-
16:34
Tässä ovat Suomen parhaat ravintolat 2022 – katso 50 ravintolan listaus!
-
16:28
21-vuotias venäläissotilas astui oikeuden eteen Ukrainassa – tunnusti ampuneensa kuusikymppisen pyöräilijän
-
16:26
Jukureille valtava takaisku – ykköstähti siirtyy ulkomaan kaukaloihin
-
16:16
Gazum: Kaasun tulo Venäjältä Suomeen katkeaa todennäköisesti tällä viikolla – kesä selvitään, talvikausi on "haastava"
-
16:15
Mustasukkainen Salkkarit-hahmo hermostuu – kuulee yllättävät uutiset: "Taisin tajuta..."
-
16:07
Venäjä karkottaa lisää diplomaatteja ja syyttää Ukrainaa neuvotteluhaluttomuudesta – MTV seuraa sotaa Ukrainassa
-
16:03
Yhdysvaltain kongressissa näytettiin kaksi ufo-havaintoa videolta – toinen edelleen mysteeri: "Minulla ei ole selitystä sille"
-
16:03
Leijonien pelaajat linnottautuivat pukukoppiin painajaismaisen Ruotsi-tappion jälkeen – sitten kuului hirveä rysähdys: "Saku oli itkenyt"
-
15:58
RIA Novosti: Lukashenka allekirjoitti kuolemantuomion mahdollistavan lain – tuomio uhkaa jo kahtatoista aktivistia
-
15:56
Suomalaistähti askeleen lähempänä Ranskan avoimia – pudotti karsintojen ykkössijoitetun
-
15:39
MTV seuraa presidenttiparin Ruotsin-vierailua – Niinistö laivastotukikohdassa: "Arvokasta käytännön puolustusyhteistyötä"
-
15:36
"Aikamoista uhkapeliä" – Leijonien pelaaja näkee Ruotsin vetävän MM-kisoja riskilinjalla
-
15:35
Taapero vei äidin puhelimen – pian ovelle tuotiin 31 hampurilaista
-
15:12
Jenni Haukio ja kuningatar Silvia edustivat yhdessä – hauska huomio asujen väreissä
-
15:10
Turkin kymmenen kohdan vaatimuslista Suomelle ja Ruotsille julki
-
15:10
Mariupolin antautuneet ovat Ukrainalle sankareita, Venäjälle natsipesän rikollisia – maine saattaa enteillä ikävää vankeusaikaa
-
14:50
Tuore tarkastusraportti Kuusamon Suurpetokeskuksesta julki – sisäsiittoisuudesta ja aitausten kunnosta vaaditaan selvitys
-
14:47
Petri Kontiola innostui Leijonien aamujäillä – Mörkö Anttilan olemus teki vaikutuksen
-
Lataa lisää