Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kohuissa ryvettynyt Nuorisosäätiö on haettu konkurssiin

1:33Kohuissa ryvettynyt Nuorisosäätiö on haettu konkurssiin
Julkaistu 23.11.2018 10:34

MTV UUTISET

Nuorisosäätiö on haettu konkurssiin. Asia vahvistettiin MTV Uutisille Helsingin käräjäoikeudesta.

Rikospaikka-ohjelma kertoi tässä kuussa, että Helsingin poliisin tutkinnassa oleva Nuorisosäätiö-vyyhti on laajentunut yhdeksi viime vuosien suurimmista talousrikostutkinnoista.

Ohjelman tietojen mukaan juttukokonaisuudessa on epäiltynä toistakymmentä henkilöä ja molempien pääepäiltyjen omaisuutta on määrätty miljoonien eurojen arvosta vakuustakavarikkoon.

Nuorisosäätiö arvioi entisten johtajiensa aiheuttaneen yleishyödylliselle säätiölle jopa kymmenien miljoonien eurojen taloudelliset menetykset kyseenalaisilla liiketoimilla.

Helsingin käräjäoikeus on määrännyt sekä Haaron että Nousiaisen omaisuutta vakuustakavarikkoon 2,8 miljoonaa euroa ja lisäksi erillisellä turvaamistoimella 275 000 euroa.

MTV:n viranomaislähteet kuvaavat Haaron ja Nousiaisen toimintaa häikäilemättömäksi oman henkilökohtaisen edun tavoitteluksi, minkä on mahdollistanut härski aseman hyväksikäyttö säätiön johdossa, ilman kunnollista valvontaa. 

Säätiön konkurssiin hakemisesta kertoi ensimmäisenä Helsingin Sanomat.

Nuorisosäätiön hallituksesta on kiistetty konkurssihakemus kertoen, että toisin kuin hakemuksen tehnyt konsulttiyritys ilmoittaa, säätiöllä on konsulttiyritykseltä huomattavat saatavat.

Lisää aiheesta:

Kohutun Nuorisosäätiön konkurssihakemus peruttu: Asiaan liittyy salaista tietoa – Ylen mukaan kyse suurista summistaKäräjäoikeus määräsi Nuorisosäätiön yrityssaneerausmenettelyn lakkaamaan – taustalla yksi Suomen suurimmista talousrikostutkinnoistaYle: Nuorisosäätiö-tutkinnassa on takavarikoitu massiivinen määrä omaisuutta – viranomaiset ottivat haltuunsa jopa kokonaisen kerrostalonLännen Media: Nuorisosäätiön tonttirahoja päätyi pöytälaatikkoyhtiöille ViroonRikospaikka tänään: Nuorisosäätiö-vyyhdissä toistakymmentä epäiltyä – "Toiminta ollut häikäilemätöntä oman taloudellisen edun tavoittelua"HS: Poliisi epäilee Nuorisisosäätiön johtoa jopa kymmenien miljoonien hävittämisestä
NuorisosäätiöTalousrikoksetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Nuorisosäätiö
  • 30.05.202414:53
    Talousrikokset

    Nuorisosäätiön Aki Haarolle pitkä vankeustuomio lahjusten ottamisesta ja kavaltamisesta

  • 28.09.202217:01
    Oikeudenkäynnit

    Nuorisosäätiön ex-toimitusjohtajan Aki Haaron talousrikossyytteiden käsittely alkoi käräjäoikeudessa

  • 19.09.202214:34
    Käräjäoikeus

    Nuorisosäätiöön liittyvistä epäillyistä talousrikoksista lisää syytteitä ex-toimitusjohtajalle

  • 10.09.202216:11
    Petteri Orpo

    IL: Petteri Orpolle kerättiin rahaa ilman rahankeräyslupaa – "Lupaa ei tarvittu"

  • 08.09.202216:07
    Oikeudenkäynnit

    Nuorisosäätiön ex-toimitusjohtaja Aki Haaro perui tunnustuksensa: "Olen noudattanut säätiön hallituksen tekemiä päätöksiä"