Klamydian laulaja Vesku Jokinen ja Elonkerjuun klopit ovat pistäneet pystyyn uuden bändin.
Klamydian laulaja Vesku Jokinen päätyi viime viikonloppuna ikäviin otsikoihin, kun Klamydian keikka jouduttiin perumaan Jokisen humalatilan vuoksi. MTV3.fin Viihdeuutisille katuva Jokinen kertoi menevänsä hoitoon ja vakuutti, että ei enää esiintyisi humalassa. Ilmeisesti mies aikoo tosissaan kunnostautua, sillä nykyään hänellä on aikaa myös toiselle bändille, Vesku Jokinen ja Sundin pojat -kokoonpanolle.
Jokisen lisäksi bändissä vaikuttavat Elonkerjuu-yhtyeestä tutut Antero Naali (basso) ja Lenni Paarma (rummut) sekä vaasalainen kitaristi Joakim Kulju.
Vesku Jokinen ja Sundin pojat -kokoonpanon Facebook-sivustolla kerrotaan kyse olevan Klamydian laulajan soolomateriaalista. Uusi bändi aikoo julkaista cover-levyn, jolla kuullaan vanhoja klassikoita muun muassa Irwiniltä, Junnu Vainiolta ja Kari Tapiolta.
Jokisen uudesta bändistä uutisoi ensimmäisenä sanomalehti Ilkka.
Lähde: Vesku Jokinen ja Sundin pojat -Facebook-sivusto
(MTV3)