Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kimpaantunut asiakas rikkoi kaivinkoneella kuopiolaisravintolan seinän

Julkaistu 17.09.2005 16:37(Päivitetty 20.09.2005 02:54)

Kuopiolaisesta ravintolasta häiriökäyttäytymisen vuoksi poistettu kaivinkoneenkuljettaja palasi paikalle suurella kaivinkoneella ja rikkoi ravintolan etuseinän. Mies on pidätetty.

Kuopiolaisessa ravintolassa sattui viime yönä erikoinen vaaratilanne. Ravintolasta poistettu miesasiakas suuttui ja palasi paikalle kaivinkoneella, jolla hän rikoi ravintolan etuseinän ja lasit.

Tapahtumasarja sai alkunsa kello 23:n jälkeen, kun vakioasiakkaana pidetty 33-vuotias kaivinkoneenkuljettaja poistettiin ravintolasta häiriökäyttäytymisen takia. Mies lähti paikalta itse kehotuksen saatuaan. Hän palasi kuitenkin noin puolen tunnin päästä ravintolan ulkopuolelle suurella käytössään olleella kaivinkoneella. Koneen puomin päässä oli 1000-1500 kiloa painava sähkömagneetti, jota käytetään rautaromun siirtelyyn. Kone rikkoi ravintolan etuseinän noin 15 metrin matkalta.

Ravintolassa oli tapahtumahetkellä noin 60 asiakasta, jotka henkilökunta ohjasi ripeästi turvaan varauloskäynnin kautta.

- Osa asiakkaista käyttäytyi rauhallisesti, mutta jotkut menivät paniikkiin ja järkyttyivät ihan selvästi. Kiitollinentäytyy olla, että tästä selvittiin ilman henkilövahinkoja. Kaikki elementit huonompaan olivat olemassa, kertoo tapahtumailtana töissä ollut ravintolavastaava.

Pidätettyä kaivinkoneenkuljettajaa epäillään ainakin törkeästä vahingonteosta, törkeästä rattijuopumuksesta, vaaran aiheuttamisesta ja virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta.

Kuopion Kelloniemessä sijaitseva ravintolan etuseinä vaurioitu pahoin.

(MTV3-STT)

Lisää aiheesta:

Junaliikenne poikki Helsingin ja Karjaan välillä – arvio: Kunnossa vasta iltapäivälläStubb ja Orpo tapaavat Trumpin Valkoisessa talossa – nostetaanko pöydälle jäänmurtajat?Jätekeskus paloi Sastamalassa – vaaratiedote purettuTässä ovat uudet älylaitesuositukset: Alle 11-vuotiaille ei laitetta lainkaanHS: Suurimmat eduskuntapuolueet ovat lähellä sopua velkajarrustaVille Tavio: Haavisto ei toiminut Al-Holin "sotkussa" kansallisen edun mukaisesti
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 07:35
    VR

    Junaliikenne poikki Helsingin ja Karjaan välillä – arvio: Kunnossa vasta iltapäivällä

  • 05:47
    Alexander Stubb

    Stubb ja Orpo tapaavat Trumpin Valkoisessa talossa – nostetaanko pöydälle jäänmurtajat?

  • 05:14
    Kotimaa

    Jätekeskus paloi Sastamalassa – vaaratiedote purettu

  • 00:01
    Kotimaa

    Tässä ovat uudet älylaitesuositukset: Alle 11-vuotiaille ei laitetta lainkaan

  • Eilen23:50
    Politiikka

    HS: Suurimmat eduskuntapuolueet ovat lähellä sopua velkajarrusta