Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kimpaantunut asiakas rikkoi kaivinkoneella kuopiolaisravintolan seinän

Julkaistu 17.09.2005 16:37(Päivitetty 20.09.2005 02:54)

Kuopiolaisesta ravintolasta häiriökäyttäytymisen vuoksi poistettu kaivinkoneenkuljettaja palasi paikalle suurella kaivinkoneella ja rikkoi ravintolan etuseinän. Mies on pidätetty.

Kuopiolaisessa ravintolassa sattui viime yönä erikoinen vaaratilanne. Ravintolasta poistettu miesasiakas suuttui ja palasi paikalle kaivinkoneella, jolla hän rikoi ravintolan etuseinän ja lasit.

Tapahtumasarja sai alkunsa kello 23:n jälkeen, kun vakioasiakkaana pidetty 33-vuotias kaivinkoneenkuljettaja poistettiin ravintolasta häiriökäyttäytymisen takia. Mies lähti paikalta itse kehotuksen saatuaan. Hän palasi kuitenkin noin puolen tunnin päästä ravintolan ulkopuolelle suurella käytössään olleella kaivinkoneella. Koneen puomin päässä oli 1000-1500 kiloa painava sähkömagneetti, jota käytetään rautaromun siirtelyyn. Kone rikkoi ravintolan etuseinän noin 15 metrin matkalta.

Ravintolassa oli tapahtumahetkellä noin 60 asiakasta, jotka henkilökunta ohjasi ripeästi turvaan varauloskäynnin kautta.

- Osa asiakkaista käyttäytyi rauhallisesti, mutta jotkut menivät paniikkiin ja järkyttyivät ihan selvästi. Kiitollinentäytyy olla, että tästä selvittiin ilman henkilövahinkoja. Kaikki elementit huonompaan olivat olemassa, kertoo tapahtumailtana töissä ollut ravintolavastaava.

Pidätettyä kaivinkoneenkuljettajaa epäillään ainakin törkeästä vahingonteosta, törkeästä rattijuopumuksesta, vaaran aiheuttamisesta ja virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta.

Kuopion Kelloniemessä sijaitseva ravintolan etuseinä vaurioitu pahoin.

(MTV3-STT)

Lisää aiheesta:

Patria haluaa panssariautostaan Nato-standardin: "Ainutlaatuinen mahdollisuus"Erityisopettaja Tiina kutsuttiin Linnan juhliin – näin paljon valmistautumista juhlat vierailta vaativatWilmassa varoittava viesti vanhemmille: "Niin epäillyt kuin uhritkin alaikäisiä"Päätoimittajan kommentti: Stubbin haastattelu MTV:llä levisi Euroopan mediassa kuin humaus – ja sille on selvä syyHuippuviulisti kyynelissä Helsinki-Vantaalla saamansa kohtelun takia – muillakin muusikoilla karuja kokemuksiaVTV tyrmäsi Orpon hallituksen ilmastotoimet – Marinin hallitukselle puhtaat paperit
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 19:50
    Patria

    Patria haluaa panssariautostaan Nato-standardin: "Ainutlaatuinen mahdollisuus"

  • 19:14
    Linnan juhlat

    Erityisopettaja Tiina kutsuttiin Linnan juhliin – näin paljon valmistautumista juhlat vierailta vaativat

  • 18:36
    Väkivalta

    Wilmassa varoittava viesti vanhemmille: "Niin epäillyt kuin uhritkin alaikäisiä"

  • 18:12
    Ukrainan sota

    Päätoimittajan kommentti: Stubbin haastattelu MTV:llä levisi Euroopan mediassa kuin humaus – ja sille on selvä syy

  • 17:45
    Helsinki-Vantaa

    Huippuviulisti kyynelissä Helsinki-Vantaalla saamansa kohtelun takia – muillakin muusikoilla karuja kokemuksia