Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

KHO salasi videon, jolla Jari Sillanpää käyttää huumeita

0:42Tästä pussukasta Sillanpää kärähti lentokentälläKatso myös: Tästä pussukasta Jari Sillanpää kärähti lentokentällä.
Julkaistu 26.02.2021 14:34

MTV UUTISET

Korkein hallinto-oikeus päätti salata videopätkän, jolla Jari Sillanpää käyttää huumeita. Poliisi löysi videon puhelimesta aikanaan kun se tutki huumejuttua, johon viihdetaiteilija oli sekaantunut.

Sillanpää tuomittiin aikanaan kristallijutussa 10 kk ehdolliseen vankeuteen.

Poliisi salasi videon esitutkinta-aineistosta vedoten sekä julkisuuslain salassapitolista 26-kohtaan että listan 32-kohtaan. 26-kohta suojaa arkaluonteisia tietoja rikosasioissa ja 32-kohta yksityiselämää.

KHO katsoi, ettei videolla ollut mitään sellaista aineistoa, jota olisi voinut pitää 26-kohdan tarkoittamana arkaluonteisena. Sen sijaan oikeus katsoi videon salaiseksi yksityiselämän nojalla. KHO viittasi myös siihen, että videolla esiintyi Sillanpään lisäksi toinen henkilö.

– Videoleikkeet on kuvattu kotirauhan piiriin kuuluvassa paikassa ja korkeimman hallinto-oikeuden arvion mukaan niiltä välittyy lisäksi informaatiota vallinneesta ilmapiiristä sekä leikkeillä esiintyvien henkilöiden käyttäytymisestä, tunnetiloista ja persoonallisuudesta sen kaltaisesti, että tätä informaatiota on pidettävä julkisuuslain 24 §:n 1 momentin 32 kohdassa tarkoitettuna tietona henkilön elintavoista ja henkilökohtaisista oloista, KHO totesi.

Lue myös: Jari Sillanpää tuomittiin rattijuopumuksesta ja huumeen käyttämisestä – rangaistukseksi massiiviset sakot

Lisää aiheesta:

Poliisi pyysi tietoa psykiatrisen osaston potilaasta – KHO eväsiKHO: KRP sai salata Viestikoekeskus-jutun esitutkintamateriaalia rikoksesta epäillyiltä HS:n toimittajiltaLänsiväylä: Jari Sillanpää kommentoi tuomiotaan lapsipornovideon kuvaamisesta tietokoneen näytöltä – "Istuin huumepäissäni koneella ja otin kuvan striimistä"Sipoolaisnainen lavasti miehensä tappamisen itsemurhaksi – tässä ovat rikospaikkakuvat, jotka poliisi halusi salataMies salakuljetti heroiinia Helsinkiin, vältti käryn nielaisemalla huumeet tullissa – tuli toisiin aatoksiin ja lääkäri kalasti vatsasta heroiiniköntinSillanpään asianajaja: Poliisi palauttanut kaikki Sillanpäältä takavarikoidut laitteet – tutkinta yhä kesken
Jari Sillanpään huumesotkutJari SillanpääHuumeetHuumerikoksetLait ja lainsäädäntöRikos

Tuoreimmat aiheesta

Jari Sillanpään huumesotkut
  • 26.09.202311:28
    Jari Sillanpää

    Kommentti: Jari Sillanpää, kaksi yksinkertaista sanaa voisivat auttaa ymmärtämään sinua

  • 22.03.202317:38
    Jari Sillanpää

    Länsiväylä: Jari Sillanpää kommentoi tuomiotaan lapsipornovideon kuvaamisesta tietokoneen näytöltä – "Istuin huumepäissäni koneella ja otin kuvan striimistä"

  • 09.10.202010:35
    Huumerikokset

    Jari Sillanpään hovidiilerin tuomio koveni: Hovioikeus piti kristallihuumetta kokaiinin veroisena, mikä ankaroitti rangaistusta

  • 23.06.202009:15
    Uutisaamu

    Kiillottaako media rikoksesta epäiltyjen julkista kuvaa? Toimittajien mukaan haastattelut antavat epäillylle mahdollisuuden rikoksen valkopesuun

  • 15.11.201914:55
    Jari Sillanpää

    Jari Sillanpää vieraili Viiden jälkeen -ohjelmassa kaksi viikkoa sitten – tiesi tuolloin seksuaalirikosepäilystä, mutta puhui niin kuin mitään ei tulisi tapahtumaan: "Haluan katsoa eteenpäin"