Antti Kaikkosen mukaan Suomi on ohjattu "niin oikealle, että pari rengasta on jo lipsahtanut pientareelta ojan puolelle".
Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen tähyää pääministeriksi. Edellisen vaalikauden hallituspohjaa keskusta ei haikaile, mutta ei myöskään liputa minkään tietyn kokoonpanon puolesta.
Oppositiopuolue sai itseluottamusta kuntavaalien hyvästä tuloksesta pari viikkoa sitten.
– Kuntavaalit menivät meiltä hyvin, mutta sinipuna on todennäköisin hallitusvaihtoehto, jos kuntavaalien tulos toteutuu eduskuntavaaleissa. Siksikin meidän pitää nostaa rimaa ja tarjota suomalaisille kolmas vaihtoehto, sanoi Kaikkonen puoluevaltuuston kokouksessa lauantaina.
Kaikkosen mukaan Suomea ei saada nousuun, jos ylintä valtaa käyttävät kokoomus tai demarit, puhumattakaan kokoomuksesta ja demareista kaksistaan.
Suomi on hänestä ohjattu "niin oikealle, että pari rengasta on jo lipsahtanut pientareelta ojan puolelle".
– Vaara uhkaa, mutta ohjaksia pyörittävä kaksikko tuntuu itse ajattelevan, että nyt ollaan oikealla asialla. Ei olla, vaan kovan oikeiston ja sen eturyhmien asialla. Tämä peli ei keskustalle käy.
Keskusta kolmantena kuntavaaleissa
Keskusta nousi kuntavaaleissa SDP:n ja kokoomuksen jälkeen kolmanneksi suosituimmaksi puolueeksi. Äänestäjistä 16,4 prosenttia kannatti puoluetta.
Ylen eduskuntavaalikannatusta mittaavassa kyselyssä, joka julkaistiin pari viikkoa sitten, keskusta oli neljänneksi suosituin puolue. Perussuomalaiset oli tässä kyselyssä keskustaa suositumpi. SDP:lle kysely ennakoi vaalivoittoa ja kokoomukselle toista sijaa.
"Asioista joutuu aikanaan vääntämään"
Toimittajille Kaikkonen totesi kokouksen yhteydessä, että keskusta tuskin on neuvottelemassa ainakaan sellaisesta hallituspohjasta, jossa se oli mukana viime vaalikaudella.
– Minulla on sellainen tuntuma meidän porukastamme, että enemmistö joukostamme ei pitänyt sitä kyseistä pohjaa toimivana eikä sitä kyllä kaipaile, Kaikkonen sanoi.
Tuolloin hallituksen muodostivat eduskuntavaalit voittanut SDP, keskusta, vihreät, vasemmistoliitto ja RKP.
