Suomen ampumahiihtoliiton liittokokous valitsi lahtelaisen Jouko Kempin, 57, liiton puheenjohtajaksi europarlamentaarikko Ilkka Suomisen tilalle. Äänestyksessä vastaehdokkaana ollut riihimäkeläinen everstiluutnantti evp Tuomas Ylä-Tuuhonen hävisi äänestyksessä Kempille 54-40.
Puheenjohtajan paikka vapautui, kun liittoa viisi vuotta johtanut Ilkka Suominen luopui puheenjohtajuudesta kesken kautensa. Varapuheenjohtajiksi valittiin liikuntaneuvos Pekka Toivonen Jyväskylästä ja everstiluutnantti evp Esa Haapala Kontiolahdelta.
Kokouksessa oli aistittavissa, että liitto haluaa uudistaa ja nuorentaa ilmettään. Hallitukseen tuli uutena talous- ja markkinointivaliokuntaa vetämään naisampumahiihtäjä Riikka Salokannel, 38.
Myös huippu-urheiluvaliokunta sai nuoren vetäjän, kun johtoon valittiin äänestyksen jälkeen 28-vuotias liikuntatieteiden maisteri Marko Laaksonen Turusta. Uutena hallitukseen nousi myös Timo Mäkelä Keuruulta, joka johtaa kilpailu- ja sääntövaliokuntaa.
(MTV3-STT)