Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kauhajoen Ruokamessuilla tapahtuu yötäpäivää

ruokamessut
ruokamessutCopyright Alma Media Oyj 2001
Julkaistu 27.08.2001 15:13

Kauhajoen Ruokamessujen portit avautuvat elo-syyskuun vaihteessa jo yhdettätoista kertaa. Messuista on kymmenessä vuodessa kehittynyt merkittävä maakunnallinen suomalaisten elintarvikkeiden esittelytilaisuus, ja ne ovat keränneet vuosi vuodelta yhä runsaammin kävijöitä. Viime vuonna messuihin tutustui lähes 16 000 messuvierasta. Tämänvuotiseen tapahtumaan odotetaan jopa 20 000 kävijää. Näytteilleasettajia on ilmoittautunut mukaan 200.

31. elokuuta - 2. syyskuuta järjestettävien messujen miljöönä on aiempien vuosien tapaan Hämes-Havusen taloinpoikaistalo. Esillä on runsaasti pienyrittäjien ruokatuotteita, joista harvinaisimpia herkkuja tänä vuonna edustavat pettuleipä ja -jauhot. Näytteillä on lisäksi pienimuotoisen elintarviketeollisuuden koneita, ruuanvalmistuksessa tarvittavia apuvälineitä, elintarvikealan palveluita sekä jonkin verran käsityöosaamista.

Messujen avajaispäivänä ohjelmassa on virallisten avajaisten lisäksi tietoiskuja muun muassa asiakastyytyväisyydestä ja lähiruuasta. Lauantaina ja sunnuntaina messuvieraita viihdyttää kokki Jaakko Kolmonen, jonka näytöskeittiössä syntyy luomupossua kasvisten kera ja kalaa paistokivellä. Messuportit ovat avoinna perjantaina kello 11 - 19 ja viikonloppuna kello 9 - 17. (Finfood)

Lisätietoja osoitteesta: www.ruokamessut.fi

Lisää aiheesta:

Tutkimus: Tulivuorenpurkaus saattoi käynnistää yhden maailmanhistorian pahimmista tappotaudeistaNyt tarkkana! Verohallinnolta tuleva viesti voi olla huijausMitä päivälliseksi? Tätä Hanna Partanen suosittelee perussalaattiainesten sijaan – "Paljon enemmän kuitua"Tutkimus havaitsi kohonneen suolistosyöpäriskin yllättävällä ryhmälläAjokortin opetusluvan voi saada nyt päivässäSaitko vakuutusyhtiöltä tällaisen viestin? Varoitus!
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 21:01
    Tiede

    Tutkimus: Tulivuorenpurkaus saattoi käynnistää yhden maailmanhistorian pahimmista tappotaudeista

  • 18:55
    Verkkohuijaukset

    Nyt tarkkana! Verohallinnolta tuleva viesti voi olla huijaus

  • 16:52
    Ruoka

    Mitä päivälliseksi? Tätä Hanna Partanen suosittelee perussalaattiainesten sijaan – "Paljon enemmän kuitua"

  • 14:33
    Syöpä

    Tutkimus havaitsi kohonneen suolistosyöpäriskin yllättävällä ryhmällä

  • 11:17
    Autokoulu

    Ajokortin opetusluvan voi saada nyt päivässä