Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Katso Stubbin kolmen pointin rauhanaloite: "Venäjä ei päätä Ukrainasta tai Euroopan turvallisuudesta"

8:37Presidentti Stubb: Jos Venäjä saa nyt haluamansa, se ei pysähdy UkrainaanPresidentti Stubb: Jos Venäjä saa nyt haluamansa, se ei pysähdy Ukrainaan
Julkaistu 24.02.2025 12:26
Toimittajan kuva

Niko Nurminen

niko.nurminen@mtv.fi

Toimittajan kuva

Mirja Kivimäki

mirja.kivimaki@mtv.fi

MirjaKivimaki

Presidentti Alexander Stubb esitteli tänään Kiovassa kolmen vaiheen rauhanaloitteen, jonka tavoitteena on luoda selkeä prosessi Ukrainan ja Venäjän välisen sodan päättämiseksi.

Stubb puhui tilaisuudessa, joka merkitsi Venäjän hyökkäyssodan kolmannelle vuosipäivälle, ja johon oli saapunut suuri joukko kansainvälisiä päättäjiä. 

Paikalla Kiovassa ovat parhaillaan muun muassa kaikki EU-komissaarit, useita valtionpäämiehiä sekä Kanadan pääministeri Justin Trudeau, jotka kaikki tulivat Kiovaan osoittamaan tukeaan Ukrainalle.

Vaikka Stubb korosti, ettei hänen esityksensä ole muodollinen rauhansuunnitelma, hän piti sitä tärkeänä aloitteena, joka voi luoda perustan rauhanneuvotteluille. Stubb esitteli suunnitelmansa kolmena vaiheena.

Vaihe 1: Venäjään kohdistuvan paineen maksimoiminen

Suunnitelman ensimmäinen vaihe keskittyy Venäjään kohdistuvan paineen lisäämiseen ennen tulitauon voimaantuloa. Tässä vaiheessa painotetaan erityisesti jatkettua sotilaallista tukea Ukrainalle, Venäjään kohdistuvia pakotteita ja jäädytettyjen Venäjän varojen käyttöä. 

Stubb painotti, että Euroopalta tarvitaan tukea ja myös Yhdysvaltojen tulee toimia tukevana voimana, jotta Ukrainalle taataan turvallisuus ennen tulitauon voimaantuloa.

Vaihe 2: Tulitauko ja luottamusta vahvistavat toimenpiteet

Toinen vaihe liittyy tulitaukoon, joka tarkoittaa selkeän kontaktirajan määrittelemistä ja sen mahdollista valvontaa.

Stubb korosti, että tämä vaihe edellyttää kahta keskeistä toimenpidettä: Ensinnäkin, rauhanprosessin neuvotteluagendan ja -käytänteiden määrittämistä, sillä ilman neuvotteluagendaa ei ole rauhaa.

Toiseksi, tarvitaan luottamusta vahvistavia toimenpiteitä, kuten sotavankien vaihtoa ja siepattujen lasten palautusta. Nämä toimet ovat olennainen osa luottamuksen rakentamista ja neuvottelujen edistämistä.

Vaihe 3: Rauhanprosessi ja jälleenrakennus

Kolmas vaihe on itse rauhanprosessi. Tämä vaihe keskittyy Ukrainan jälleenrakentamiseen ja pakotteiden purkamiseen. Stubb kuitenkin korosti, että tämä vaihe on vielä hyvin kaukana, ja neuvottelujen aikana on tärkeää pitää kiinni tietyistä perusperiaatteista.

Tärkeät ehdottomat periaatteet

Stubb teki selväksi, että neuvotteluissa on muutamia asioita, joista ei voida tinkiä:

  1. EU-jäsenyys: Ukrainan EU-jäsenyys on Euroopan unionin päätettävissä, ei Venäjän.
  2. Nato-jäsenyys: Nato-jäsenyys on Naton itsensä päätettävissä, ei Venäjän.
  3. Ukrainan itsemääräämisoikeus: Venäjä ei voi päättää Ukrainalle kuuluvista alueista eikä sen rajojen määrittämisestä.
  4. Euroopan turvallisuusjärjestys: Venäjä ei voi päättää Euroopan turvallisuusjärjestyksestä, sillä se on jo olemassa.

Stubb lopetti puheensa kunnioittamalla kaatuneita ukrainalaisia sankareita ja korosti, että tänä tärkeänä päivänä on aika valmistella suunnitelma Ukrainan voitolle. Hän myös ilmaisi uskonsa siihen, että että Ukraina tullaan näkemään tulevaisuudessa Euroopan unionissa ja Naton jäsenenä ja että loppujen lopuksi transatlanttinen yhteisö voimistuu entisestään. 

– Tänään on aika asettaa pohja suunnitelmalle Ukrainan voitosta. Slava ukraini, Stubb päätti puheensa. 

Lisää aiheesta:

Stubb: YK:n turvallisuusneuvosto on epäonnistunut tehtävässään – "On vain yksi maa, joka ei halua aselepoa, ja se on Venäjä"Stubb: Venäjä ei halua tulitaukoa – Zelenskyin mukaan Venäjä viivytteleeStubb: Suomi antaa panoksensa rauhansuunnitelmaan, yhteistyö USA:n kanssa jatkuuStubb Kiovassa: "Emme pääse neuvottelupöytään valittamalla" Sveitsissä pohditaan rauhaa Ukrainaan: Biden HollywoodissaSuomen ja Ruotsin ulkoministerit: Ukraina kuuluu Euroopan unioniin
Ukrainan sotaUkrainaAlexander StubbEUVenäjäUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • Eilen14:09
    Italia

    Italiassa bunkkeribuumi: "Yhtäkkiä ydinsota ei ollutkaan etäinen mahdollisuus"

  • Eilen12:29
    Venäjä

    Venäjä iski Ukrainaan: "Kuolleiden joukossa kaksi lasta"

  • Eilen07:22
    Vladimir Putin

    Kremlistä tyly vastaus kysymykseen Putinin ja Trumpin tapaamisesta

  • 1.11.16:04
    Venäjä

    Venäjä: Ukrainalaissotilaat antautumassa piiritetyssä kaupungissa

  • 1.11.11:50
    Venäjä

    Ukraina kertoo iskusta Moskovan alueelle