Katkarapupata
- ½ kg kuorimattomia katkarapuja
- 3 rkl voita
- ½ tl currya ja paprikajauhetta
- 1 sipuli
- 1 vihreä ja punainen paprika
- 2 rkl chilikastiketta
- 1 rkl sinappia
- 2 kermaa
- 2 rkl valkoviiniä
- 1 tl yrttisekoitusta
- suolaa ja pippuria
Sulata kasarissa voi , lisää curry ja paprikajauhe sekä pilkottu sipuli ja paprikat. Kuullota hetken aikaa. Lisää viini, kerma ja mausteet, keitä kasaan muutama minuutti. Lisää lopuksi katkaravut. Tarjoa riisin ja salaatin kanssa.
Uusimmat
-
07:34
Kommentti: Bidenin ylistys saisi tavallisen suomalaisen korvat punottamaan – Washingtonin koreografia takasi, ettei Turkkia tarvinnut edes mainita
-
07:29
Ennakkosuosikeilla tahmeaa NHL:ssä – Mikko Rantasen Coloradolle tyly tappio
-
07:24
Zelenskyi: Venäjän pommituksia Ukrainassa ei voi selittää sotilaallisin perustein: "Ukrainalaisten kansanmurha"
-
07:19
Tulivaunujen ja Blade Runnerin musiikeista vastannut elokuvasäveltäjä Vangelis on kuollut
-
07:17
Nukutko näin? Asiantuntija näyttää oikeaoppisen nukkuma-asennon
-
07:15
Leijonia vastaan luistelee "superouto" kolmoiskansalainen, joka nauraa muoti-ilmiölle Suomessa: "En halua tarkastaa tiliäni vielä"
-
06:45
Leijonien tähtihyökkääjä otti kalavermeet mukaan MM-kisoihin – yhtäkkiä kerhoon liittyi myös NHL-vahvistus: "Yllätyin ihan!"
-
06:31
Näiden sähköhärveleiden puikkoihin pääsee ilman ajokorttia – sata kilometriä maksaa alle euron
-
06:30
Yhdysvallat aikoo varustaa Ukrainan kehittyneillä laivantorjuntaohjuksilla – MTV seuraa sotaa
-
06:28
Vantaan sellimurhaa todistaneet vangit kuultavina oikeudessa – uskaltavatko he kertoa näkemästään väkivallasta? MTV seuraa oikeudenkäyntiä
-
06:26
Mykyta, 22, pakeni Mariupolista helvetin keskeltä kaksi kuukautta sitten – nyt hän on töissä jääkiekon MM-kisoissa Suomessa
-
06:25
Metsä- ja ruohikkopaloista varoituksia tänään Suomessa laajasti
-
06:15
Olli Jokinen paljastaa huikeimman koppikepposen – "Siinä soitettiin jo kotiin että nyt lähdetään NHL:ään"
-
06:10
Suomalaishyökkääjän osuma ei riittänyt – Florida taipui katkerasti päätössekunneilla
-
06:10
Nämä ovat hidastuvan jäsenyysprosessin riskit Suomelle: "Nato-maiden rivejä voi olla vaikea pitää suorassa niin kauan"
-
05:56
Espanjan maanpaossa ollut ex-kuningas palasi kotimaahansa – hallitus vastustaa yöpymistä kuninkaallisessa palatsissa
-
05:44
Venäjän läheisyys mietityttää ja turistien katoaminen sattuu – tältä tuntuu asua itärajalla tällä hetkellä
-
05:25
Venäläisen maakaasun tulo Suomeen voi katketa jo tänään
-
00:07
Jääkiekon MM-kisat 2022: Otteluohjelma, tulokset ja tv-lähetykset
-
23:59
Kanadan piina päättyi helpotukseen – MM-debytantti ratkaisi hattutempulla
-
Lataa lisää