Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kasvomaskien käyttöönottoa suositellaan harkitsemaan esi- ja alakouluissa pääkaupunkiseudulla

All Over Press
Julkaistu 07.04.2021 06:52
Toimittajan kuva

Eerikki Pitkänen

eerikki.pitkanen@mtv.fi

Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin Husin alueellinen koronakoordinaatioryhmä suosittaa kuntia harkitsemaan kasvomaskin käyttöönottoa esi- ja alakouluissa.

Koordinaatioryhmä päivitti alueellisia suosituksia eilen. Sen myötä maskeja suositellaan harkitsemaan myös 6–11-vuotiaiden käyttöön.

Yli 12-vuotiaiden osalta kasvomaskin käyttöä suositellaan aina paikoissa, joissa on muita ihmisiä.

Lue myös: MTV kysyi maskittomilta, mikseivät he käytä kasvomaskia – "Ahdistaa ajatuskin ja saa pahalle päälle"

Ainakin Keski-Uudenmaan sote päätti jo eilen laajentaa maskisuositusta koskemaan kaikkia alakoulun oppilaita ja iltapäiväkerhotoimintaa.

– Maskeja voidaan käyttää myös esiopetuksessa, esimerkiksi jos esiopetuksen ryhmä toimii koulun yhteydessä, Keusoten tiedotteessa todetaan.

Keusote kertoo, että maskeja otetaan käyttöön kunnissa sitä mukaa, kun niitä saadaan kouluille.

Lue myös: Onko kasvomaskeissa matoja tai vaarallisia aineita? Näin asiantuntija vastaa villinä leviäviin salaliittoteorioihin

Husin johtajaylilääkäri Markku Mäkijärvi kertoi eilen Helsingin Sanomille, että Helsinki, Espoo ja Vantaa päättävät maskisuosituksen laajentamisesta alakouluikäisiin todennäköisesti torstaina.

Mäkijärvi totesi HS:lle, että suosituksen taustalla on Turussa saadut hyvät kokemukset. Hänen mukaansa altistumistapauksia on saatu vähennettyä, kun maskit ovat olleet käytössä 6–11-vuotiailla.

Lisää aiheesta:

MTV:n tiedot: Viimeisetkin yleiset maskin käyttösuositukset ovat poistumassa lähipäivinäPääkaupunkiseudulle oma suositus: Myös rokotetut maskit päässä ravintolaanKasvomaski alakoululaisille? 30 lasten sairaalan lääkäriä tyrmää HUS-johdon "kummallisen suosituksen": "Emme kannata tätä missään tapauksessa"Maskisuositus laajenee yläkouluihin – Vantaan kaupungilta hurja panostus: "Puoli miljoonaa maskia kahdeksi viikoksi"Työpaikoille suositellaan maskeja, yleisötilaisuuksiin valmisteilla maskipakko – näin pääkaupunkiseudun koronalinjaukset tiukentuvatAmmattiopiston rehtorilta ehdotus maskien käyttöön koulussa – koko ajan ei tarvitsisi pitää kasvoilla: "Voisi toimia niin"
KasvomaskitKoronavirusUusimaaHUSKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kasvomaskit
  • 28.7.16:33
    Armeija

    Kasvomaskipakko poistui alokkailta – ei vakavia tautitapauksia

  • 16.1.13:39
    Politiikka

    MTV:n tiedot: Korona-ajan kohunimi Tomi Lounema nousee turvallisuusviraston pääjohtajaksi

  • 19.12.202418:32
    Oikeudenkäynnit

    Mönkään menneet maskikaupat maksoivat liikemies Onni Sarmasteelle yli 4,5 miljoonaa

  • 19.12.202405:31
    Oikeudenkäynnit

    Käräjäoikeus antaa tuomion maskikaupoista – liikemieheltä vaaditaan miljoonia

  • 27.10.202416:41
    Perussuomalaiset

    PS:n kansanedustaja raivostui "räteistä lasten naamalla" tv:ssä – kyseessä oli uusinta korona-ajalta