Kasviksia ja naudanlihaa currykookoskastikkeessa
toim. Kati Nappa
400 g naudan paistia tai suikalelihaa
1 tlk (400 g) kookosmaitoa
1/2-1 rkl punaista currytahnaa
n. 500 g kasviksia
( paprikaa, kesäkurpitsaa, parsakaalia, purjoa tai pakastevihanneksia)
1/2-1 rkl valk. tai ruskeaa sokeria
1-2 rkl kalakastiketta tai soijakastiketta
(1 iso chilin palko)
tilkka sitruunan tai limen mehua
basilikan lehtiä
Jos käytät paistia leikkaa se suikaleiksi tai pieniksi ohuiksi viipaleiksi. Lorauta osa kookosmaidosta wokkiin tai paistokasariin ja keitä hetki kokoon.
Lisää currytahna ( valmista maustetahnaa, jossa on mm. inkivääriä, galangaa, valkosipulia, sipulia, chiliä...) ja anna sen kiehahtaa. Lisää loput kookosmaidosta ja kuumenna kiehuvaksi. Lisää lihapalat. Paistiviipaleet kypsyvät lyhyessä ajassa, mutta suikaleliha vaatii usein 20-30 minuuttiakin.
Suikaloi tai paloittele kasvikset. Jos käytät porkkanaa tai muuta kovempaa kasvista, leikkaa se ohuiksi penneiksi, jotta kypsyminen tapahtuu samanaikaisesti esim. kesäkurpitsan ja paprikan kanssa. Lisää ne wokkiin heti paistiviipaleiden jälkeen tai sen jälkeen kun suikaleliha on kypsynyt noin 15 min.
Mausta sokerilla, kalakastikkeella ja limemehutilkalla. Lisää ruoan pinnalle vinottain suikaloituja chilipaloja ( poista siemenet, muista huolellinen käsien pesu) ja tuoreita basilikanlehtiä. Tarjoa keitettyjen perunoiden tai riisin kera.
Uusimmat
-
23:08
Nigeriassa yli 300 siepatun koulutytön vanhemmat odottivat tietoja lapsistaan
-
22:54
Kärkikolmikko voittovireessä – katso SM-liigakierroksen kaikki maalit
-
22:42
Myanmarin poliisi tulitti mielenosoittajia kumiluodeilla – juntta erotti tukea pyytäneen YK-lähettilään
-
22:40
Mika Kallio mursi sääriluunsa ikävässä ulosajossa – "Kun hauska päivä harrastuksen parissa menee pieleen"
-
22:27
Riita kuntosalien sulkemisesta kertoo vakavasta johtamisongelmasta, sanoo entinen valtiosihteeri
-
22:23
Petter Kukkonen nosti esiin suuren epäkohdan MM-laduissa – "FIS ei tietenkään pidä asiaa ongelmana"
-
22:19
Teemu Sunista otti pannuun ja rajusti: "Ei kukaan voi hävitä noin paljon ajamalla"
-
22:10
Kalle Rovanperällä hurjat panokset pelissä Rovaniemen MM-rallissa – "Luvassa ihan täysi homma"
-
22:00
Tältä näyttää Rahapaja Putouksen tyyliin – sketsiin asteli mukaan todella yllättävä vieraileva tähti!
-
21:56
Ilkka Herola esitteli MM-hopeaansa MTV Urheilulle – "Epätodellisen tuntuista aikaa"
-
21:37
Kokoomukselle uusi pormestariehdokas lähiviikkoina – valtuustoryhmän puheenjohtaja listaa joukon toivottuja ehdokkaita
-
21:32
SM-liigan superkierros: JYP aloittanut nousun pahnan pohjilta, Ässien kurimus jatkuu
-
21:24
Kokoomus kannattaa vihreiden lähijunaehdotusta – haluaa tehdä sen kilpailun kautta: "Erittäin vaikeaa raideleveyden poikkeuksellisuuden takia"
-
21:19
Tutut sketsihahmot viettivät tällä viikolla hiihtolomaa – näin yhteinen kylpyläloma sujui: "Sie ruikkaisit miun päälle"
-
21:12
Pakettiauton kuljettaja kuoli Helsingissä törmättyään kiviaitaan
-
21:08
Kalle Rovanperä jännittävästä kärkitaistosta päätöspäivään
-
20:59
Tämä Jokeri-hahmo pääsi jatkoon ja etenee Putouksen sketsihahmokisaan!
-
20:58
Kommentti: Kirsi Piha jätti kokoomuksen takapihalle vetäytyessään Helsingin pormestariehdokkuudesta viime tingassa
-
20:48
Mikko Töyssyn uusi sketsihahmo on entinen paperityöläinen, nykyinen Tonttu: "Tipe tipe vaa moro!"
-
20:45
Hurjaa kyytiä pitävä Esapekka Lappi vinoili norjalaistähdelle – "Ei tarvii uhota"
-
Lataa lisää