Oulun Kärpät töhri voittonsa Jyväskylässä torstaina, kun JYP nousi liigaottelun päätöserässä kahden maalin takaa tasoihin ja ratkaisi pelin edukseen maalein 3–2 jatkoajalla.
KIERROSRAPORTTI: Severi Lahtiselta ilmiömäisiä temppuja, Kärpille dramaattinen tappio – näin SM-liigassa pelattiin torstaina
Kärpät oli tylympi kaksi ensimmäistä erää ja tehtaili maalinsa ylivoimalla. JYP heräsi taisteluun päätöserän lopulla, kun Tobias Winberg kavensi. Sen jälkeen hölmöili pahan kerran Kärppien hyökkääjä Kasper Björkqvist, joka sai ulosajon polvitaklauksesta.
Severi Lahtinen yllätti Kärppien vahdin Joel Blomqvistin erikoisella maalin takaa tulleella yrityksellään.
Video Lahtisen illan ensimmäisestä osumasta näkyy jutun yläreunasta.
Sama mies ratkaisi myös jatkoajalla huikean suorituksen jälkeen Sami Nikun avustuksella.
– Välillä kikkoja kannattaa kokeilla, koska maalivahdit eivät osaa niitä aina odottaa. Jostain selkärangasta ne tulevat. Itse asiassa sanoin jo aamujäillä jätkille, että jos haluatte ilmaisia syöttöpisteitä, niin pistäkää päätyyn, kuuden pelin pisteputkessa liitävä JYP-taituri naureskeli.
Taitopelaaja Lahtinen on vihdoin tällä kaudella puhjennut kukkaan ja saanut kokonaisvaltaisesta pelaamisesta kiinni.
