Karkottaako lastenluritus äänestäjät, Idols-Ali?

Ali Elkharam.
Ali Elkharam.
Julkaistu 15.04.2011 12:44(Päivitetty 15.04.2011 12:54)

Ali Elkharam yllättää kolmannessa Idols-finaalissa lastenlaululla. Miten laulaja uskoo erikoisen kappalevalinnan uppoavan yleisöön?

Tulevana sunnuntaina jo kello 17.30 käytävässä finaalilähetyksessä Idols-kokelaat tulkitsevat itselleen rakkaita kappaleita. Ali Elkharam valitsi esitettäväkseen tärkeän kappaleen lapsuudestaan sekä biisin, joka hänen piti esittää jo aiemmin kisassa.

Kotimaisena vetona laulajalupaus tulkitsee lastenlaulunakin tunnetun Tapio Rautavaaran kappaleen Sininen uni.

– Äiti lauloi sitä minulle, kun olin pieni. Se on aina ollut suosikkini tuutulauluista.

– Mutsi on kertonut, ettei hän koskaan päässyt kolmanteen säkeistöön, koska nukahdin aina. Toivottavasti muistan siis kaikki sanat, Ali naurahtaa.

Ali Elkharam lavalla.Ali Elkharam lavalla.

Lastenlurituksen esittävä Ali tuntuu olevan varma biisivalinnastaan. Laulaja uskoo kappaleen uppoavan yleisöön, sillä hän on esittänyt kipaletta aiemminkin ja saanut siitä erittäin hyvää palautetta.

– Lauloin sen laulututkinnossani ja sain siitä hyvät arvosanat. Arvostelijat kehuivat samoja asioita, mitä Idols-tuomaritkin. Mulle sopivat enemmän balladit, koska pääsen käyttämään niissä ääntäni falsetista rintaääneen.

– Minun versioni biisistä on todennäköisesti myös hyvin erilainen. Mulla on itsellä hyvä näkemys siitä, mitä kappaleessa tapahtuu, Ali perustelee.

Säestääkö Ali esitystään pianolla?

Ali Elkharam lavalla.Ali Elkharam lavalla.

Toisena kappaleenaan Ali tulkitsee Coldplayn tunteikkaan biisin Trouble. Alin oli tarkoitus esittää biisi jo semifinaaleissa, mutta mies pääsikin suoraan jatkoon lähetyksessä, johon hän oli kappaleen treenannut.

– Se on laulullisesti hieno biisi, jossa on nätti melodia. Kappaleen taustalla on riipivä epätoivo, ja se kertoo jonkinlaisesta pattitilanteesta.

Miehellä on myös takataskussa yllätys katsojien varalle. Laulajan haaveissa on nimittäin tulkita kappale mieluiten niin, että hän saa istua itse flyygelin takana. Alin mukaan se oli suurin syy, miksi hän päätyi juuri kyseiseen kappaleeseen.

– Se olisi siistiä. Idolsissa kukaan ei ole koskaan soittanut pianoa. En itse ole mikään hirveän hyvä pianisti, mutta pystyn kyllä komppaamaan ja toimimiaan hyvin bändin kanssa, Ali valottaa.



Idolsin kolmas finaali sunnuntaina 17. huhtikuuta 2011 MTV3-kanavalla kello 17.30!



Liity Idolsin Facebook-faniryhmään!

Teksti: Sanna Jokinen/MTV3