Karjalainen: Luulin jo kaiken kokeneeni

Olli-Pekka Karjalainen, kuva:Lehtikuva/Heikki Saukkomaa
Olli-Pekka Karjalainen, kuva:Lehtikuva/Heikki Saukkomaa
Julkaistu 29.07.2010 00:09

Moukarinheittäjä Olli-Pekka Karjalainen ei ehtinyt palautua kunnolla Barcelonan EM-finaaliin päivää aikaisemmin heitetystä karsinnasta.

Töysäläinen heitti finaalissa kymmenenneksi tuloksella 73,70 metriä. Tiistain karsinnassa hän kiskaisi lukemat 74,23.

- Tällä kertaa sain pelastettua finaalipaikan, mutta karsinnan jälkeinen finaali tuli päivää liian aikaisin. En ollut vielä palautunut. Nyt käteen jäi kymmenes sija, mutta parempi sekin oli kuin Berliinissä.

Karjalainen on ehtinyt jo pohtia syitä siihen, miksi kaudesta tuli sellainen kuin tuli.

- Kesäkuun alussa kaikki näytti vielä hyvältä, mutta sitten tein muutaman liian kovan harjoituksen ja jalat menivät totaalisesti lukkoon. Tilanne oli täysin uusi minullekin, vaikka luulin jo kaiken kokeneeni. Nyt tarvitsen syksyllä pitkän totaalilevon, että elimistö palautuu, Karjalainen pohtii.

- Yksi syy tähän saattaa olla, että pystyin harjoittelemaan viime talven todella hyvin ja sain alle ehjän kokonaisuuden. Ehkä innostuin sen takia liikaa.

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu