Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kansanedustaja kohutusta lausunnostaan: Seuraavan kerran käytän sivistyneempää kieltä

Lehtikuva
Julkaistu 22.02.2016 16:55
Toimittajan kuva

Vesa Kallionpää

vesa.kallionpaa@mtv.fi

VesaKallionpaa

Lappeenrantalainen kansanedustaja Jukka Kopra (kok.) on saanut runsaasti palautetta räväkästä lehtilausunnostaan, jossa hän vaati rikoksesta tuomituille turvapaikanhakijoille punaista leimaa takapuoleen ja maasta poistamista.

Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Arto Satonen toteaa MTV:n uutisille, ettei Kopran sanavalinnoista voi oikein olla ylpeä, vaikka asia onkin oikea.

Kansanedustaja Jukka Kopra totesi Imatralainen-lehden haastattelussa, että turvapaikanhakija pitää poistaa Suomesta heti, kun käräjäoikeus on antanut tuomion.

– Kun on tällaisia mul***ja, se on punainen leima takapuoleen ja ulos maasta niin nopeasti kuin mahdollista, lateli Kopra.

Kopra kertoi MTV:n uutisille, että lausunto on poikinut yli sata yhteydenottoa.

– Palautteesta 95 prosenttia on ollut myönteistä ja loput 5 prosenttia kielteistä, arvioi Kopra.

Kopra kuitenkin myöntää, että muun muassa kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtajan Arto Satosen kritiikki lausunnon sanavalinnoista on aiheellista.

– Seuraavalla kerralla käyttäisin sivistyneempää kieltä, sanoi Kopra.

Satonen kiisti myös Koprean väitteen, jonka mukaan osa kokoomuksen eduskuntaryhmästä olisi niellyt monikulttuurisuusideologian madon koukkuineen päivineen.

– Koko ryhmä on varmasti sitä mieltä, että syyllistymisen rikokseen tulee vaikuttaa turvapaikansaannin edellytyksiin, linjasi Satonen.

Kansalaisia kiinnostaa

Kopran mielestä hänen saamansa palaute osoittaa, että asia on kansalaisille tärkeä.

– Kansalaiset kokevat, että rikoksiin syyllistyneet turvapaikanhakijat ovat ongelma, ja ettei sen korjaamiseksi ole tehty tarpeeksi, arvioi Kopra.

Kopra ihmettelee sitä, ettei rikoksiin syyllistyneitä ulkomaiden kansalaisia aina voida palauttaa kotimaihinsa. Perusteena voivat olla esimerkiksi uhkaava kuolemantuomio tai vastaanottajamaan haluttomuus.

Kopra ei täsmennä, vaatiiko hän suoranaisia tiukennuksia nykyisiin lakeihin.

– Ainakin asiasta on hyvä keskustella. Toivottavasti myös palautussopimukset saadaan kuntoon, toivoi Kopra.

Lisää aiheesta:

Purra Ylellä: Hyväksyn Teemu Keskisarjan puheet – Sofia Virta vaatii Orpoa esiin, jotta "tanssi pöydillä loppuu"Anna Kontulan mukaan "Suomi pissii oman perustuslakinsa päälle" rajalakiluonnoksella – näin vastaa Timo HeinonenMiten maahanmuuttopolitiikkaa pitäisi kiristää, Riikka Purra? "Tässä kolme asiaa, jotka tulivat ensimmäisinä mieleen"Jussi Halla-aho kohautti lausunnollaan turvapaikanhakijoiden kääntymisestä homoiksi ja kristityiksi – sisäministeri vastasi Halla-ahon pakolaiskommentteihin Ylellä: "Kysyisin, että voiko homoksi kääntyä?" Suomen kansalaisuus pois vakaviin rikoksiin syyllistyneiltä? "Pitää olla mahdollisuus ottaa Suomen kansalaisuus pois ja lähettää pois maasta"Poliitikkojen rikostuomiot huolestuttavat tulevaa oikeusministeriä
PakolaisetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Pakolaiset
  • 19.10.15:55
    YK

    Ikea-johtaja ja Pariisin pormestari – Pekka Haavistolla kovia vastaehdokkaita YK-pestiin

  • 8.10.20:15
    Iso-Britannia

    Yritys on tienannut yli 200 miljoonaa majoittamalla turvapaikanhakijoita hotelleissa ja tarjoamalla kurjaa palvelua

  • 8.10.18:22
    Pekka Haavisto

    Pekka Haavisto ehdolla YK:n pakolaisjärjestön johtoon

  • 1.10.15:09
    Lait ja lainsäädäntö

    Kansalaisuuden saamisen edellytykset tiukentumassa – tämä kaikki muuttumassa

  • 14.8.13:56
    Turvapaikanhakijat

    Ministeri älähti, Maahanmuuttovirasto selventää: Gazalaisille ei automaattista turvapaikkaa Suomesta