Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Kanadan Virtanen käy henkistä kiekkosotaa suomalaisten sukulaistensa kanssa

Jake Virtanen.
Jake Virtanen.2015 NHLI
Julkaistu 23.12.2015 13:14
Toimittajan kuva

Tero Koivula

tero.koivula@mtv.fi

Suomalaiset sukujuuret omaava Jake Virtanen edustaa Kanadaa 26. joulukuuta Helsingissä alkavissa jääkiekon alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa.

NHL-seura Vancouver Canucksissa pelaava 19-vuotias hyökkääjä on pelannut tällä kaudella NHL:ssä 19 ottelua tehoin 1+3. 

Virtasen isovanhemmat muuttivat Suomesta Kanadaan vuonna 1967. Jaken isän, Rainer Virtasen, mukaan isovanhempien matka ei sujunut täysin ongelmitta, sillä paikan päällä Kanadan Vancouverissa perheelle selvisi, että heitä odottanut tuttavaperhe asuikin 500 kilometrin päässä USA:n Vancouverissa.

- He olivat majoittumassa ystäviensä luokse. Kun vanhempani antoivat osoitteen taksikuskille, kuljettaja ei löytänyt moista osoitetta koska se oli Washingtonin osavaltion Vancouverissa, Rainer-isä kertaa vanhempiensa matkaa Toronto Sun -sanomalehdelle.

Rainerin mukaan Virtasten suvussa on viime aikoina käyty pientä henkistä taistelua MM-kisojen tiimoilta. 

- Setäni kiusoitteli isääni, että Jaken ei tarvitse lähteä pelaamaan Kanadalle, sillä kultamitalit ovat jo varattu Suomelle, Rainer totesi lehdelle.

Jake Virtaselle menestyminen ei ole vierasta, sillä vuosi sitten hän oli voittamassa Kanadalle nuorten MM-kultaa kotikisoissaan. Silti Suomessa pelattava MM-turnaus on kaksoiskansalaisuuden omaavalle Virtaselle erikoislaatuinen tapahtuma.

- Luultavasti isäni on vielä enemmän innoissaan, kun hän pääsee vanhaan kotimaahansa, Jake Virtanen summasi.

LeijonatJääkiekkoUrheilu
Toimittajan kuva
Tero Koivula
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Sidney Crosby kertoo MTV Urheilulle taustat MM-kisamatkalleen: "Minun iässäni ei tiedä"MM-kisoissa viritellään hurjaa paukkua – nähdäänkö Leon Draisaitl Tampereella?Ruotsin hyökkääjä ei ole ollut NHL-tähtiveljeensä edes yhteydessä – mitä Tre Kronorissa tapahtuu?Kaleva: Jussi Jokinen kieltäytyi MM-kisoista – perhe Leijonien edelle"NHL-pelaajien kuuluisi olla olympialaisissa" – Jokereiden jenkkipuolustaja silti kiitollinen olympiavalinnastaUnkarin väriläiskä Patrik Laineesta: Urani jälkeen istun ja nautin hänen maaleistaan

Tuoreimmat aiheesta

Leijonat
  • ma15:23
    Nuoret Leijonat

    Kärpistä potkut – Ville Mäntymaa valittiin Nuorten Leijonien päävalmentajaksi

  • 11.1.17:11
    Milano-Cortina 2026

    Tässä talviolympialaisten koko ohjelma

  • 11.1.13:25
    Liiga

    Syömähammas Leijonien MM-joukkueeseen? SM-liigatähdestä vuolaita ylistyssanoja – "On sen tason jätkä"

  • 7.1.12:57
    Milano-Cortina 2026

    Kolme SM-liigamiestä Tanskan olympiajoukkueeseen: "Unelma täyttyy"

  • 6.1.15:32
    Milano-Cortina 2026

    Tshekki julkisti olympiajoukkueensa – SM-liigatähti mukana