Jasmi Joensuuta on viime ajat koeteltu sprinttikilpailuissa. Pekingin olympialaisten sauvarikon jälkeen hän kaatui nyt ja koki uuden sauvarikon Salpausselän kisojen sprintissä. Suomalaishiihtäjä oli haastattelualueella surullisena.
Pekingin olympialaisten sprintissä Joensuu oli eränsä kärkikahinoissa ensimmäisen laskun jälkeen, mutta menetti sen jälkeen pelin sauvarikkoon. Nyt Joensuun vauhti oli lupaavan oloista Salpausselän kisoissa niin ikään vapaalla hiihtotavalla sivakoidussa sprintissä, mutta mahdollisuudet välieriin kariutuivat kaatumiseen ja sauvarikkoon.
Joensuu vastasi kaatumisensa syihin lyhyesti.
– En minä tiedä, katsokaa telkkarista. Osuin kai siihen Rosien (Brennan) sukseen. En osaa sanoa, en nähnyt sitä.
Joensuu sanoi olonsa olevan "aika tyhjä".
– Ei minulla ole mitään selityksiä. Pitää pysyä pystyssä ja pitää sauvat ehjinä. Tämä oli nyt toinen kerta putkeen, Joensuu tilitti.
– Se on hyvä, että huomenna pääsen hiihtämään sentään, kun minut on nimetty joukkueeseen. Huomenna saa purkaa kaiken, Joensuu viittasi 10 kilometrin perinteisen hiihtotavan väliaikalähtökilpailuun.
Joensuulla oli ollut käsiteltävää jo Pekingin tapahtumissa. Hän vastasi pyöritellen kysymykseen, ehtikö hän päästä siitä pettymyksestä yli ennen tätä takaiskua.

