Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kahta miestä ammuttiin jalkaan kirkon edustalla Helsingin Kontulassa – tämä kaikki tapauksesta tiedetään nyt

MTV
Julkaistu 15.07.2021 13:13
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Poliisi toivoo havaintoja Helsingin Kontulassa viime maanantaina tapahtuneesta ampumisesta. 

Noin 40-vuotiaan miehen epäillään ampuneen kahta noin 30-vuotiasta miestä jalkaan. Häntä epäillään kahdesta törkeästä pahoinpitelystä.

Poliisitehtävä sai alkunsa, kun hätäkeskukseen tuli useita ilmoituksia maanantai-iltana autoja hakkaavasta miehestä Koskenhaantiellä. Partion lähdettyä selvittämään asiaa se löysi Kontulan Mikaelinkirkon lähistöltä loukkaantuneen miehen, joka kertoi itseään ammutun jalkaan. Lähistöltä tavattiin myös toinen jalkaan ammuttu. Miehet olivat haluttomia selvittämään tapahtunutta virkavallalle tarkemmin.

Poliisi kertoi kuitenkin selvittäneensä nopeasti epäillyn henkilöllisyyden. Hänet tavoitettiin ja otettiin kiinni keskiviikkona.

Lue myös: Kahta miestä ammuttiin jalkoihin kirkon parkkipaikalla Helsingissä 

Välienselvittely kärjistyi väkivallaksi

Tapauksen tutkinnanjohtaja kertoo MTV Uutisille, että poliisi on puhutuksin ja kuulusteluin saanut ”vähän selkoa” tapahtumista. Kyseessä tiedetään olleen jonkinlainen välienselvittely.

– On vielä jäänyt vähän epäselväksi, mikä se perimmäinen syy on ollut. Selkeä välienselvittely ja kohtaaminen, joka on eskaloitunut siihen, että toinen osapuoli ampui kahta henkilöä ampuma-aseella, poliisi kertoo.

Poliisi toivoo yhä vihjeitä ja havaintoja

Poliisi toivoo kuitenkin ulkopuolisten kuvauksia tapahtumista asianosaisten kertomusten täydennykseksi.

– Toistaiseksi ei olla saatu mitään lisävihjeitä, poliisista kerrotaan.

Poliisi on pyytänyt silminnäkijätietoja tai vihjeitä muuten tapauksesta tietäviltä osoitteeseen vakivaltavihjeet.helsinki@poliisi.fi tai puhelinnumeroon 050 562 7405.

Lisää aiheesta:

Mies yritti ajaa kahden naisen yli Mersulla – poliisi etsii tekoa kuvanneita silminnäkijöitäOletko nähnyt tätä miestä? Poliisi etsii puukottajaa HelsingissäKahta miestä ammuttiin jalkoihin kirkon parkkipaikalla Helsingissä Kolmekymppinen mies ammuttiin kerrostalon pihalle keskellä päivää Järvenpäässä – epäillyt pakenivat ja nyt poliisi on erikoisessa tilanteessaPoliisin eilisen suuroperaation syy selvisi viimein: Mies ampui viereistä ajoneuvoa kohti Helsingissä – epäilty vieläkin karkuteillä"Mies otti esille teräaseen ja alkoi sohia sillä toista" – Poliisi pyytää havaintoja Helsingin Sörnäisissä tapahtuneesta puukotuksesta
AmpumatapauksetHelsinkiPoliisiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Ampumatapaukset
  • 05:38
    Henkirikokset

    20-vuotias nainen ammuttiin mökillä – näin Lohjan ilta eteni: "Taposta en lähde lusimaan"

  • ma17:06
    Charlie Kirk

    Kommentti: Väkivalta ruokkii väkivaltaa – Charlie Kirkin murhan jälkeen puheissa lietsotaan jo sotaa

  • 14.9.07:50
    Charlie Kirk

    Puolustusministeriltä varoitus Charlie Kirkin murhasta iloitseville

  • 13.9.13:53
    Poliisi

    Naapurit kertovat Espoon ammuskelusta: "On tämä aina vähän arvaamaton paikka"

  • 13.9.12:33
    Charlie Kirk

    Utahin kuvernööri toivoi, ettei Charlie Kirkin ampuja olisi ollut "yksi meistä" – "Että joku olisi tullut toisesta maasta"