Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kahta ihmistä ammuttiin ravintolassa Järvenpäässä – poliisilla niukka tiedotuslinja

0:32Poliisi tekee tutkintaa Järvenpään ampumisestaNäin poliisi tutki ravintolan aluetta lauantaina. Lehtikuva.
Julkaistu 21.04.2024 12:17

MTV UUTISET – STT

Ravintola on sunnuntaina normaalisti auki, ravintolasta kerrottiin STT:lle.

Poliisi ei ole toistaiseksi tiedottanut mitään uutta lauantai-iltana Uudellamaalla Järvenpäässä tapahtuneesta ampumisesta.

Kahta ihmistä ammuttiin lauantaina Wärtsilänkadulla sijaitsevassa ravintolassa. Poliisi sai ilmoituksen ampumisesta iltakahdeksan jälkeen.

–  Tämänhetkisten tietojen mukaan kahta henkilöä on ammuttu ja he loukkaantuivat tilanteessa. Kumpikin uhreista on toimitettu sairaalahoitoon, Itä-Uudenmaan poliisi kertoi lauantai-iltana tiedotteessaan.

Poliisin saaman ilmoituksen mukaan ravintolassa oli ammuttu useita laukauksia. Paikalle lähti useita poliisipartioita. STT:n tietojen mukaan kyseessä on Saunakallion aseman läheisyydessä sijaitseva ravintola Roze. Ravintolasta kerrottiin sunnuntaiaamuna STT:lle, että ravintola on sunnuntaina normaalisti auki.

STT ei toistaiseksi ole tavoittanut ketään Itä-Uudenmaan poliisista kommentoimaan asiaa.

Ravintola Roze Järvenpäässä, poliisi tutkii
Poliisi suorittamassa tutkintaa lauantaina ravintolan edessä.Lehtikuva

Lue myös: Kahta ammuttu ravintolassa Järvenpäässä

Tutkinta jatkunut yöllä

Lauantai-illalla julkaistun tiedotteen jälkeen poliisi ei ole tiedottanut asiasta lisää eikä esimerkiksi kertonut, onko ampuja tavoitettu tai aiheutuuko tilanteesta vaaraa sivullisille.

Helsingin Sanomille Itä-Uudenmaan poliisilaitokselta kerrottiin sunnuntaiaamuna, että poliisi on yön aikana tehnyt tapaukseen liittyviä tutkintatoimenpiteitä. Poliisista ei tarkennettu, millaisista toimenpiteistä on kyse.

Poliisista ei myöskään otettu kantaa esimerkiksi siihen, onko tekijä tiedossa tai tavoitettu, millaisia vammoja uhreilla on tai mitä rikosta tapauksessa mahdollisesti epäillään, HS kertoi.

Tuoppi merkitty todisteeksiPoliisi merkitsi todisteen lauantaina. Tuopin alla hylsy.Lehtikuva

Lauantaina illalla julkaistussa tiedotteessa poliisi kertoi tiedottavansa tapauksesta lisää, kun se on tutkinnallisesti mahdollista.

Tiedotteessaan poliisi myös pyysi mahdollisten silminnäkijöiden havaintoja sähköpostitse osoitteeseen vihjeet.ita-uusimaa@poliisi.fi.

Juttua korjattu 22.4.2024 kello 9.31: Jutun viimeisessä kuvassa todisteeksi todennäköisesti merkitty hylsy, ei tuoppia, jonka alla hylsy on.

Lisää aiheesta:

Järvenpään murhan yrityksestä epäilty yhä karussa – kaksi sairaalassaKahta ihmistä ammuttiin ravintolassa JärvenpäässäPoliisi pahoinpitelyä ja ampumista Lohjalla – "Tapahtumien kulusta ei ole vielä varmaa tietoa"Helsingin ampujaa ei ole saatu edelleenkään kiinni – tämä tapauksesta tiedetäänMTV:n tiedot Hämeenlinnan poliisiampumisesta: Välikohtaus tapahtui kerrostalon pihalla – "Uhria osunut selkään ja jalkaan"Poliisin eilisen suuroperaation syy selvisi viimein: Mies ampui viereistä ajoneuvoa kohti Helsingissä – epäilty vieläkin karkuteillä
AmpumatapauksetPoliisiJärvenpääRikos

Tuoreimmat aiheesta

Ampumatapaukset
  • 6.12.21:57
    Ampuma-aseet

    Haminassa mahdollisesti ammuskeltu ravintolassa

  • 5.12.17:09
    Timo Vornanen

    Vornasen puolustus harkitsee tuomiosta valittamista: "Pidän ankarana"

  • 5.12.05:29
    Timo Vornanen

    Vornasen ampumisjutussa annetaan tänään tuomio

  • 1.12.06:40
    Ampuma-aseet

    Pojat lähtivät pilakoputtelemaan – talon asukas syöksyi ulos ja ampui

  • 30.11.07:30
    Väkivaltarikokset

    MTV:n tiedot: Ystävä avaa Siltasaaren ampujan motiiveja – uskoo, että olisi katunut tekoaan