JYP esittelee torstaina historiallisen veljesketjun

Julkaistu 21.01.2009 15:05(Päivitetty 21.01.2009 15:41)

SM-liigan JYP-SaiPa-ottelussa tehdään torstaina historiaa, kun isäntäjoukkue paluuttaa ensimmäistä kertaa SM-liigassa veljesistä koostuvaa hyökkäysketjua. Kaarlo, Pekka ja Tuomo Jormakka muodostavat yhden JYPin vitjoista SaiPa-ottelussa.

Pekka ja Kaarlo Jormakka ovat pelanneet tämän kauden JYPin liigajoukkueessa ja D Teamissa. Kolmikon vanhin veli, Tuomo, tulee otteluun lainaksi Mikkelin Jukureista. Tuomo on pelannut kaudella 1999-2000 JYPin paidassa viisi SM-liigaotteluottelua.

Veljeksistä vanhin, Tuomo on 28-vuotias, Kaarlo 20-vuotias ja Pekka 18-vuotias. Pekka Jormakka solmi marraskuussa JYPin kanssa neljän vuoden liigasopimuksen.

Palokan Kiekossa kiekkoilun aloittaneet Jormakat siirtyivät JYPin juniorijoukkueisiin 11–14-vuotiaina. Jormakan veljesten ketju onkin kunnianosoitus JYPin ja koko keskisuomalaisen kiekkoväen juniorityölle.

Isojakin veljespesueita on nähty aiemmin SM-sarjassa, mutta vuonna 1975 perustetussa SM-liigassa Jormakan kolmikko on ensimmäinen.

(MTV3)

Tuoreimmat aiheesta

JYP