Pujottelun maailmancupissa väläytellyt alppihiihtäjä Jukka Rajala odottaa tiistaista Schladmingin iltakilpailua innolla. Silloin yleisönä on arviolta 40 000 katsojaa ja suksien alla cupkiertueen kuuluisimpiin lukeutuva Planai-rinne.
- Iltakilpailussa on päiväkisaa parempi tunnelma. Iltavalojen ansiosta valaistus on laskijoille tasapuolinen, Rajala perustelee mieltymystään.
22-vuotias Rajala teki Kitzbühelin pujottelukisassa pienen ihmeen ja laski loppupään lähtönumerolla 67 ensimmäisen kierroksen 13:nneksi. Toisen kierroksen virheiden takia loppusijoitus putosi 21:nneksi. Vaikka loppupään laskijat taistelevat kuluneella radalla kisasta kisaan puutteellisia oloja vastaan, onnistuminen säväyttää tavallista enemmän.
- Ensimmäisen laskun jälkeen Kitzbühelissä tuntui makealta, kun taakse oli jäänyt kuuman ryhmän miehiä. Yleisö osaa Keski-Euroopassa arvostaa, jos 60-70:n lähtönumerolla laskeva kilpailija yltää toiselle kierrokselle 30 parhaan joukkoon, Rajala miettii.
Rajala kilpaili Kitzbühelissä ensimmäistä kertaa, ja debyytti hänellä on edessään myös Schladmingissa.
- Schladming on yksi cupkiertueen legendaarisimmista kilpailupaikoista. Se ei ole ominaisuuksiltaan yhtä vaihteleva kuin Kitzbühelin rinne, mutta omalla tavallaan vaativa. Schladmingissa rinne on jopa jyrkempi, hän tietää.
Rajala ja Suomen maajoukkueen kaksi muuta laskijaa Kalle Palander ja Jukka Leino suuntasivat maanantai-illaksi Schladmingin pujottelurinteeseen. Ohjelmassa oli muutama vapaa lasku ja tutustuminen rinteeseen.
- Minulle ensikertalaisena on tärkeä päästä ottamaan tuntumaa etukäteen, Rajala kertoo.
Viime kausi pettymys
Kouvolalainen Rajala vaihtoi täksi kaudeksi suksimerkkiä. Sitä mukaa kun luottamus uusiin menopeleihin on vahvistunut, tulokset ovat parantuneet. Rajala oli pari viikkoa sitten Ranskassa Chamonix'n cup-pujottelun 23:s.
Viime kaudella Rajala osallistui maailmancupissa kahteen suurpujottelukilpailuun. Helmikuun lopussa Slovenian Kranjska Gorassa heltisi 22. sija. Hän oli väläytellyt lahjojaan jo helmikuussa 2003 oltuaan Sveitsin St. Moritzin MM-kisoissa suurpujottelun 27:s.
- Minun piti viime kaudella jatkaa siitä, mihin MM-kisoissa jäin. Kausi kuitenkin meni huonosti. MM-pisteille pääsy Kranjska Gorassa pelasti paljon. En ole vielä vanha, mutta sellaisena minusta aletaan puhua, jos en parin vuoden sisällä vakiinnuta maailmancupin sijoituksiani 15:n joukkoon, Rajala sanoo.
Schladmingin cupkisan jälkeen Rajala matkustaa vajaaksi viikoksi Suomeen. Seuraava koitos ovat helmikuun alussa Italian Bormiossa alkavat MM-kilpailut. Rajalan MM-ohjelmassa on ainakin pujottelu.
- Haluaisin myös suurpujotteluun, mutta osallistuminen ei ole minusta kiinni. Maajoukkueen johto päättää siitä, Rajala viittaa Suomen ahtaaseen MM-kiintiöön suurpujottelussa.
Rajalan 21. sija Kitzbühelissä hyödytti paitsi laskijaa itseään myös koko Suomen pujottelujoukkuetta.
- Nousin pujottelucupissa 60:n joukkoon. Se tuo meille Schladmingin jälkeen neljännen edustuspaikan, Rajala kertoo.
Itävallalla uho päällä
Tiistaina kilpailtavassa kauden seitsemännessä maailmancup-pujottelussa Rajala joutuu vielä tyytymään sivuosaan. Ei edes Palander vuoden 2003 voitostaan ja viime vuoden kolmossijastaan huolimatta ampaise Planai-radan porttiviidakkoon ennakkosuosikkina. Isäntämaa Itävalta sai Kitzbühelin menestyksestään uutta puhtia, joten etukäteisuho on kova.
Uransa ensimmäisen maailmancupvoiton laskenut Manfred Pranger on tiukan tarkkailun alla, mutta hänenkin edelleen veikkauksissa kiilaa pujottelun maailmancupia johtava Benjamin Raich.
Sunnuntaina Kitzbühelissä kauden heikoimman cupsijoituksensa (8:s) pujotellut Raich on voittanut Schladmingin iltakilpailun kolmesti, vuosina 1999, 2001 ja 2004. Tällä kaudella Raich oli nopein joulukuun alussa pujottelucupin avauskilpailussa Yhdysvaltain Beaver Creekissä.
(MTV3-STT)