Atte Engren kantaa vieraspeleistä tuttuun tapaan torjuntavastuun, kun TPS yrittää ratkaista jääkiekon Suomen mestaruuden toisella yrittämällä Hämeenlinnassa keskiviikkona.
David Leggio oli maalilla eilen Turussa, kun TPS:llä oli ensimmäinen mahdollisuus ottaa Kanada-malja itselleen. HPK kuitenkin onnistui selkä seinää vasten, ja kavensi otteluvoitot 1-3:een. Engren on voittanut finaalisarjassa molemmat kaksi Rinkelinmäellä pelaamaansa ottelua.
HPK:n ilmoitetussa kokoonpanossa keskushyökkääjät Toni Häppölä ja Ville Hämäläinen vaihtavat ketjuja. Hämäläinen luistelee kakkosketjussa Jyrki Louhen ja Miikka Männikön välissä. Häppölällä on nelosketjussa laidoillaan Janne Kolehmainen ja Tuomas Muhonen.
Finaalisarjassa kohua herättänyt puolustaja Jani Honkanen sai tiistain pelissä kymmenen minuutin käytösrangaistuksen ja on kymppitilin täyttymisen vuoksi pelikiellossa keskiviikkona. Hänet korvaa 19-vuotias Santeri Alatalo, joka pelaa vasta neljännen ottelunsa HPK:n paidassa. Pudotuspeli on Matti Alatalon pojalle uran ensimmäinen.
Ottelu alkaa kello 18.30. Seuraa ottelua Tulospalvelussamme !
HPK - TPS
HPK *Lassila / Metsola *Laakkonen *Viitaluoma *Vihko *Mäenpää *Tuulola Louhi Hämäläinen Männikkö Syväsalmi Laamanen Nieminen Kemppainen Sailio Mäkelä Alatalo Kolehmainen Häppölä Muhonen TPS *Engren / Leggio *Kolu *Plihal *Mäkinen *Nordlund *Sweatt Suominen Birner Hämäläinen Skålberg Halonen Vahalahti Filppula Venäläinen Järvinen Vittasmäki Hattunen Virtala Erkinjuntti