Jormakka kommentoi ensi kertaa taklausta: "Tuli yllättäen kovaa"

Pekka Jormakka
Pekka JormakkaAOP
Julkaistu 15.05.2014 18:33(Päivitetty 15.05.2014 20:23)

Jani Uotila, Minsk

MTV Sport tapasi lievästä aivotärähdyksestä toipuvan Pekka Jormakan ennen Leijonien Valko-Venäjä-ottelua.

Jormakan valot pimenivät Venäjä-ottelussa Vadim Shipatshjovin taklauksen seurauksena.

– Se taklaus tuli yllättäen niin kovaa. Tajusin, että nyt mut "ajetaan pystyyn", mutta en odottanut noin kovaa, että valot sammuvat, Jormakka nauraa.

Tapaus nosti taas puheenaiheeksi taklaajan ja taklattavan vastuun. Leijona-hyökkääjä myöntää, että oli myös osasyyllinen.

– Oli siinä mun omaakin vikaa vähän, mutta myös taklaajalla pitää olla näissä vauhdeissa vastuu. Jos joku on pidempi tai lyhyempi, silti kädet alhaalla, toivoo Jormakka.

Hän elättelee toiveita vielä pelaamisesta näissä kisoissa.

– Huomenna pitäisi kokeilla ensimmäistä kertaa, miltä kevyt urheilu tuntuu. Ehkä loppupeleissä sitten kehiin, toivoo hyvällä tuulella ollut hyökkääjä.

Lopuksi hän haluaa kiittää saamastaan tuesta.

– Kiitos kaikille tsemppiviesteistä ja tuesta. Kaikki olen lukenut ja nähnyt, vaikken ole ehtinyt vastaamaan. Kiitos!

Jormakka: Komarov ja Savinainen silitelleet päätä