Jonas Andersson pelaa elämänsä kautta

Jonas Andersson, Kärpät
Jonas Andersson, KärpätCopyright SM-liiga 2008
Julkaistu 09.01.2009 19:28

Kärppien neljän ottelun voittokulku katkesi torstaina KalPaa vastaan. Oululaisten onnistuja oli Jonas Andersson, joka oli mukana joukkueensa jokaisessa maalissa ja iski hurjat tehot 3+1.

- Luonnollisesti olen pettynyt lopputulokseen, sillä se oli sijoitusten kannalta tärkeä ottelu. KalPa tuli todella kovaa alussa päälle, emmekä olleet valmiita, Andersson sanoo MTV3.fi:n haastattelussa.

Vaikka Andersson ampui ottelussa hattutempun, jäi ruotsalaiselle ottelusta hapan maku.

- Tietenkin olen iloinen esityksestäni. Maalini eivät kuitenkaan johtaneet mihinkään, joten tyytyväinen ei voi olla. Loppujen lopuksi ne olivat täysin turhia, Andersson harmittelee ja nauraa katkeran oloisesti päälle.

Anderssonin pisteet rikkoivat hänen urallaan merkittävän rajapyykin, sillä ruotsalainen on nyt onnistunut keräämään SM-liigan runkosarjassa yhteensä 100 tehopistettä.

- Joku sanoi minulle siitä pelin jälkeen. Se tuli minulle täytenä yllätyksenä, Andersson kertoo.

Pisteiden valossa Anderssonilla on meneillään hänen paras kautensa SM-liigassa.

- Kaikkien loukkaantumisten ja raskaiden taukojen jälkeen olen iloinen, miten urani on kääntynyt. Varsinkin Oulun Kärppiin siirryttyäni olen ollut tyytyväinen omaan peliini ja luonnollisesti myös tekemiini maaleihin. Erityisesti viime aikojen otteista olen iloinen, Andersson myöntää

Lauantaina Kärpät kohtaa kotijäällään Tapparan.

- Tapparalla on ollut raskas alkukausi. Jos onnistumme pelaamaan omaa peliämme, meillä on hyvät mahdollisuudet voittoon.

- Jos pystymme pelaamaan samalla asenteella kuin ottelun toisen puoliskon KalPaa vastaan, ei meillä pitäisi olla hätää. Toisaalta Tapparalla on varmasti tarpeeksi taitoa voittaaksemme meidät, jos epäonnistumme, Andersson korostaa.

Teksti: Mikkomatti Aro

(MTV3)

Tuoreimmat aiheesta

Kärpät