Jokereiden maajoukkuevahti Jussi Markkanen toteaa seuran verkkosivuilla, että helsinkiläisjoukkue on hyvin aikataulussa alkukauden kangerteluista huolimatta.
- Jos mietitään 5-7 pelin periodeissa, niin koko ajan olemme mielestäni menneet eteenpäin. Se on tässä vaiheessa tärkeintä, että peli on parempaa joulukuussa kuin mitä se oli lokakuussa. Hyvällä mallilla ollaan, Markkanen toteaa.
Jokerit on päästänyt sarjassa kuudenneksi vähiten maaleja. Suurin osa on tullut alivoimalla. Markkanen myöntää, että tekemistä riittää, mutta tässäkin asiassa on viime peleissä menty eteenpäin.
-Maalivahdilla on iso vastuu alivoimapelissä ja olemme pelanneet sitä aika monella eri tavalla. Olemme kokeilleet erilaisia asioita ja viime peleissä olemme mielestäni pelanneet sitä jo paljon paremmin. Joskus vastustaja tietysti tekee yv-maaleja, mutta enemmän mielestäni pitää katsoa sitä, että meidän ylivoimamme voittaa vastustajan ylivoiman.
(MTV3)