Pohjois-Suomen aluehallintovirasto (avi) on antanut Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueelle Pohteelle huomautuksen koululaisten lakisääteisistä terveystarkastuksista.
Avin mukaan ongelmia on erityisesti laajojen terveystarkastusten järjestämistä luokille 1, 5 ja 8. Joissakin hyvinvointialueen kunnissa terveystarkastuksia ei ole tehty ollenkaan.
Hyvinvointialueen on järjestettävä oppilaalle terveystarkastus jokaisella vuosiluokalla. Ensimmäisellä, viidennellä ja kahdeksannella luokalla tarkastuksen on oltava laaja.
Pohteen mukaan ongelmat johtuvat muun muassa lääkäripulasta ja tarkastusten siirtämisestä korona-aikana, kun terveydenhoitajia tarvittiin antamaan rokotteita. Pohteen mukaan jonot pyritään purkamaan kevätlukukauden loppuun mennessä.