Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Joel Pohjanpalo pääsi käyttämään parasta asettaan: "Joulu tulee kaksi kertaa vuodessa"

Matti Raivio/All Over Press
Julkaistu 04.09.2021 19:01
Toimittajan kuva

Marko Leppänen

marko.leppanen@mtv.fi

@MarkoLeppnen

Joel Pohjanpalon pääpeli. Siihen on Huuhkajien hyvä nojata. 

LUE MYÖS: Joel Pohjanpalo nousi jälleen Huuhkajien sankariksi – Suomelle äärimmäisen tärkeä voitto MM-karsinnoissa

Joel Pohjanpalo nostaa kädet ilmaan ja taputtaa kävellessään vaihtoon 80. minuutilla. Yleisö ottaa tervehdykset vastaan Pohjoiskaarteen johdolla kovilla suosionosoituksilla.

Pohjanpalo on tehtävänsä tehnyt, jälleen kerran.

Suomi voitti hänen pääpuskullaan Kazakstanin 1–0, nousi ainakin hetkellisesti lohkokakkoseksi ja säilytti hyvin mahdollisuudet MM-kisoihin.

Eikä tämä ole mitenkään harvinainen tilanne Leverkusenin ammattilaiselle. Hän on vastannut neljästä viimeisimmästä Huuhkajien maalista.

Päävalmentaja Markku Kanerva antaa tiukan halauksen luottohyökkääjälleen. 

Pohjoiskaarre laulaa "Jolle"-aiheisia kannatuslauluja, eikä viilenevä syysilta enää taida tuntua luissa ja ytimissä. 

"Aika hyvin yläkulmaan"

Pohjanpalo on parhaimmillaan silloin, kun hän pääsee rynnimään kovaan keskitykseen ja puskemaan pallon kohti maalia. 

Pohjanpalo myönsi, että suoritus on teknisesti vaativa, kun pallo tuli vasemmalta laidalta, ja hän tähtäsi oikeaan kulmaan.

– Näköjään joulu tulee kaksi kertaa vuodessa. En nähnyt tilannetta, mutta kai se pallo aika hyvin meni yläkulmaan, hän naureskeli lehdistötilaisuudessa. 

– Tuollaisessa tilanteessa on parempi vain jatkaa palloa samaan lentorataa. Mutta eikö sitä sanota, että hyvillä maalintekijöillä on tuuriakin.

Jere Urosen vasemman jalan keskitykset ovat tunnetusti tarkkoja. Uronen naureskeli median edesssä, ettei keskitys edes onnistunut kunnolla. 

– Olemme pelanneet Jollen kanssa ikuisuuden yhdessä. Tiedän kyllä, millaisia palloja hän tykkää saada. 

Kärsivällisyys riitti

Pohjanpalo ei ole päässyt pelaamaan seurajoukkueessaan Leverkusenissa kuin hajaminuutteja, mutta maajoukkueessa vastuuta tulee.

Pohjanpalon ottelu oli hänelle hyvin tyypillinen. Hyökkääjä ei ollut juurikaan esillä, mutta kun paikka tuli, hän käytti sen kliinisen varmasti hyväkseen.

Hän myönsi, että välillä turhautti, kun palloa ei tullut maalipaikoille.

– Pelasimme kuitenkin hyvin ja tiesimme, että maalia ei tarvitse tehdä ensimmäisellä jaksolla.

Seuraavaksi Ranskan kimppuun

Olympiastadionille myytiin aluksi 8 000 lippua, mutta ennen ottelua tuli mahdollisuus myydä parituhatta lisälippua.

Stadionilla oli yleisömäärään nähden hyvä tunnelma.

– Oli kiva pelata, vaikka täysi stadion olisi vielä parempi. Toivottavasti Suomeenkin saadaan pian täydet stadionit, Pohjanpalo sanoi.

Lisää aiheesta:

Kommentti: Huuhkajien kokeilu kannatti – joukkue löysi uuden aseen Wembleyllä"Se oli pilkun paikka" – Ranskan tähti osui vetohetkellä kaatuneeseen Teemu Pukkiin, tuomarikin myönsi kontaktinVenäjän järkäle niittasi Huuhkajien Joona Toivion kanveesiin ja sai ripityksen Markku Kanervalta: "Olihan se ylimitoitettua voimankäyttöä"Karvas tappio Venäjälle jätti Huuhkajille pahan maun suuhun – tätä tulos tietää jatkon kannalta EM-kisoissa: "Toivotaan totta kai Belgian suurinumeroista voittoa"Joel Pohjanpalolta kova paljastus: upea Huuhkajat-paluu oli romuttua vastustukseen!Huomasitko? Huuhkajilla erikoinen show Teemu Pukin rankkarimaalin jälkeen – tästä oli kyse
HuuhkajatJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Huuhkajat
  • Eilen17:16
    Jalkapallo

    Suomalaistähti jysäytti seurahistoriaa Ruotsissa

  • 24.10.22:39
    Helmarit

    Suomen saama löylytys veti hiljaiseksi – "Tulos on härski"

  • 24.10.22:01
    Helmarit

    Kommentti: Tampereen illassa nähtiin häpeällinen näytelmä

  • 24.10.21:02
    Helmarit

    Helmarit sai ruman kylvetyksen

  • 24.10.07:38
    Helmarit

    Ruotsalaishyökkääjä vaihtaa Suomen maajoukkueeseen