Jazz antoi potkut Sairaselle

Sairanen, Seppo, FC Jazz 2002
Sairanen, Seppo, FC Jazz 2002Veikkausliiga
Julkaistu 11.10.2004 14:35

Porilainen jalkapallon liigaseura Jazz on päätynyt tukalassa tilanteessa usein käytettyyn konstiin eli erottanut valmentajan. Seppo Sairanen pistettiin maanantaina sivuun seuran johtokunnan lähes yksimielisellä päätöksellä. Uusi vastuuvalmentaja on jo KooTeePee-ottelussa ja lauantaina Maarianhaminassa Sairasen kakkosmiehenä ollut 30-vuotias Sami Rintanen.

Jazz karsii liigapaikastaan ensi lauantaina Mariehamn IFK:n kanssa. MIFK tarrasi liigapaikkaan voittamalla viime lauantaina kotiottelunsa 1-0.

- Jotain oli tässä tilanteessa tehtävä, Jazzin puheenjohtaja Matti Tuori toteaa.

Jazzin valmennusryhmästä pistettiin sivuun myös kokenut pelimies Rami Nieminen. Kenkää kauden viimeisen ottelun kynnyksellä sai lisäksi joukkueenjohtaja Ali Virtanen. Maarianhaminan ottelusta silmävamman takia vielä sivussa ollut Nieminen on toki edelleen pelaajaryhmässä ja jää tuskin kovin helpolla lauantain ottelusta sivuun.

- Ei tässä kannata sotkea pakkaa tämän enempää. Olen ollut näissä kuvioissa niin kauan, etteivät tällaisetkaan ratkaisut yllätä. Toivon, että silmävamma paranee lähipäivinä ja voin pelata lauantaina, Nieminen toteaa.

Seppo Sairanen ei halua tässä vaiheessa kommentoida johtokunnan ratkaisua kovinkaan laajasti.

-Nyt ei ole puheiden aika. Joukkueelle on annettava täysi keskittymisrauha ratkaisuotteluun, Sairanen sanoi ja myönsi tavallaan ymmärtävänsä seurajohdon päätöstä.

-Jos toimenpiteellä halutaan herättää joukkuetta, niin toivon todella vilpittömästi, että ratkaisusta on apua. Joukkueelle on nyt annettava kaikki mahdollinen tuki latautua parhaalla mahdollisella tavalla, Sairanen sanoo.

Jazzin kapteeni Jani Raukko oli Sairasen kanssa samalla linjalla.

-Olemme selkä seinää vastaan. Olemme pelanneet 16 ottelua peräkkäin ilman voittoa. Ymmärrän, että seurajohto haluaa ravistella joukkuetta. Emme mieti uutta tilannetta sen kummemmin, vaan teemme kaikkemme tulevassa ratkaisuottelussa, Raukko totesi.

Rintanen yllättyi

Uusi valmentaja Sami Rintanen valmensi kuluvalla kaudella Jazzin A-nuoria ja onnistui pitämään joukkueen SM-sarjassa.

-Seurajohdon ratkaisu tuli siinä mielessä yllätyksenä, että kaudesta on pelaamatta vain yksi ottelu. Mutta jos johto haluaa tällä tavalla piristää joukkuetta, niin toivottavasti tästä on apua, Rintanen sanoo.

Rintanen ei arvostele joukkueen asennetta, mutta toivoo, että lisää puristusta löytyy lauantain ratkaisupeliin.

-Asenne ei ollut huono, mutta sen huomion tein, että MIFK oli kaksinkamppailuissa nälkäisempi. Lisäksi vastustaja oli ilmatilassa lähes ylivoimainen. Meiltä Rami Niemisen poissa ollessa vain Vasili Marchis pärjäsi pääpalloissa.

(MTV3-STT)

Tuoreimmat aiheesta

Jalkapallo