Janne Moilanen vahvistamaan FC Lahden alakertaa

Moilanen, AC Allianssi
Moilanen, AC AllianssiVeikkausliiga
Julkaistu 20.10.2006 09:30(Päivitetty 20.10.2006 09:59)

Janne Moilanen siirtyy ruotsalaisseura FC Trollhättanista ensi kaudeksi jalkapallon Veikkausliigan FC Lahteen kahden vuoden sopimuksella. Moilasen pelipaikka on puolustuksen keskustassa tai keskikentän pohjalla.

- Lahti oli selvästi paras vaihtoehto ja Antti Muurinen halusi minut kovasti joukkueeseen, joten valinta oli helppo, kertoo 28-vuotias Moilanen.

- Näen Lahdessa potentiaalia jopa mestaruustaisteluun kunhan saadaan ehjä kausi eikä vain hyvää syyskierrosta. Toivon pystyväni tuomaan joukkueeseen rauhallisuutta ja kokemusta ja auttamaan omalla panoksellani FC Lahtea kauan kaivattuun menestykseen. Odotan taas aivan uudella innolla Veikkausliigan pelejä, Moilanen jatkoi.

Moilanen on Mikkelin Palloilijoiden kasvatti, joka on edustanut kotimaan sarjoissa myös Kotkan TP:tä, Jokereita, KuPSia ja viimeksi Allianssia kaudella 2004. Trollhättanissa hän hankki kokemusta Ruotsin toiseksi ylimmältä sarjatasolta.

- Vuodet Ruotsissa olivat todella hyvää vaihtelua, vaikka Allsvenskan jäikin kokematta tällä erää. Oli miellyttävää huomata ruotsalaisten arvostus jalkapalloa ja pelaajia kohtaan, Moilanen kertoi.

FC Lahden valmentajan Antti Muurisen mukaan Moilanen on parhaimmillaan alempana keskikenttäpelaajana.

- Moilasen pelisilmä ja syöttötaito ovat erinomaisia. Hän on iso pelaaja ja hänen kokemuksensa Ruotsin sarjasta on hyödyksi joukkueellemme, Muurinen arvioi.

(MTV3)

Tuoreimmat aiheesta

FC Lahti