Suomen lumilautamaajoukkueen maailmancupin kauden avaus Uudessa-Seelanissa alkoi erinomaisesti.
Sunnuntaina kisattu FIS:n halfpipen finaali sujui suomalaislaskijoilta myös loistavasti. Kovatasoisen kisan jälkeen Janne Korpi nappasi finaalista ykkössijan ilmavalla ja tyylikkäällä runillaan, joka sisälsi backside rodeo alley-oop 540, backside 900, frontside 1080, cab 1080 ja frontside stalefish -temput.
Näin ollen Korpi vei kaudenavauksen nimiinsä. Toiseksi laski Kiinan Yiwei Chang ja kolmanneksi Hollannin Dimi de Jong.
Korpi lähti kisaan ilman suurempia odotuksia.
- Todella hyvä fiilis, koska pipelaskua on takana vasta muutama päivä. Myös keli oli kohdillaan ja kouru hyvässä kunnossa , mikä nosti omia fiiliksiä ja sain laskettua hyvät laskut, Korpi sanoo Uudesta-Seelannista käsin.
Maailmancupkauden avauksessa oli mukana myös toinen suomalaislaskija Markus Malin. Malinin sijoitus oli lopulta 16.
Lumilautamaajoukkue harjoittelee Uudessa-Seelannissa aina syyskuun puoleen väliin asti.
- Kisaan voi olla tyytyväinen ja tästä on hyvä jäädä laskemaan vielä muutamaksi viikoksi Uuteen-Seelantiin, Korpi lisää.
Tulokset 28.8.2011, FIS halfpipe, Uusi-Seelanti:
1. Janne Korpi (FIN) 93
2. Yiewi Chang (CHN) 90.8
3. Dimi de Jong (NED) 88