Lajia on havaittu vuosittain 1990-luvun alkupuolelta lähtien.
Jalohaikaroita on nyt Suomessa enemmän kuin koskaan, kertoo BirdLife Suomi. Viimeisen kuukauden aikana havaintoja on kirjattu yli tuhat, joskin monet havainnot koskevat samoja lintuja.
Havaintoja on tehty etelästä aina Ouluun ja Joensuuhun saakka. Useassa paikassa on havaittu yli kymmenen linnun parvia, kun muutamia vuosia sitten havaittiin lähinnä yksittäisiä lintuja.
Lintu on kokonaan valkoinen ja lähes kurjen kokoinen. Samankokoinen harmaahaikara on pääosin harmaa ja selvästi tummempi.
Lue myös: Raportti paljastaa vakavia puutteita – Suomella huomattavasti parannettavaa meriluonnon suojelussa
Jalohaikara havaittiin Suomessa ensimmäisen kerran vuonna 1966. Vasta 1990-luvun alkupuolelta lähtien lajia on havaittu vuosittain.