MAINOS
CHL avaa C Moren kiekkokauden
Kaikki suomalaisjoukkueiden ottelut suorina ja suomeksi osoitteessa www.cmore.fi
Tämän kauden CHL:ssä on mukana seuroja 13 maasta. Suomalaisjoukkueista kaukalossa ovat olleet SM-liigan viime kevään mestari HPK Hämeenlinnasta, hopeajoukkue Oulun Kärpät, pronssia saavuttanut Tampereen Tappara ja kolmanneksi runkosarjassa tullut Lahden Pelicans.
HPK:lle ja Pelicansille CHL-kausi on historian ensimmäinen.
CHL:ssä pelataan kahdeksan neljän joukkueen alkulohkoa. Jokaisen lohkon kaksi parasta etenee marraskuussa käynnistyviin pudotuspeleihin.
Mestaruutta puolustaa ruotsalainen Frölunda.
CHL:n pudotuspelit
Finaali
Frölunda-Mountfield
Välierät
Frölunda-Luulaja
Djurgården-Mountfield
Puolivälierät
Djurgården-RB München
Frölunda-EHC Biel-Bienne
Mountfield-EV Zug
Lausanne-Luulaja
Neljännesvälierät
Skellefteå-Djurgården
EHC Biel-Bienne-Augsburger Panther
RB München-Junost Minsk
Frölunda-Färjestad
EV Zug-Tappara
Luulaja-SC Bern
Adler Mannheim-Mountfield HK
Lausanne HC-HC Plzen
CHL:n pudotuspelien otteluohjelma ja tulokset
Finaali
Pvm | Aika | Ottelu | Tulos |
4.2. | 19.45 | Mountfield-Frölunda | 1-3 |
Välierät, 2. ottelut
Pvm | Aika | Ottelu | Tulos (Yhteistulos) |
14.1. | 19.00 | Luulaja-Frölunda | 1-3 (4-5) |
14.1. | 19.00 | Mountfield-Djurgården | 3-0 (6-1) |
Välierät, 1. ottelut
Pvm | Aika | Ottelu | Tulos |
7.1. | 19.00 | Frölunda-Luulaja | 2-3 |
7.1. | 20.00 | Djurgården-Mountfield | 1-3 |
Puolivälierät, 1. ottelut:
Pvm | Aika | Ottelu | Tulos |
3.12. | 19.00 | Djurgården-RB München | 5-1 |
3.12. | 19.00 | Frölunda-EHC Biel-Bienne | 2-3 |
3.12. | 19.00 | Mountfield-EV Zug | 1-1 |
3.12. | 21.15 | Lausanne-Luulaja | 1-2 |
Puolivälierät, 2. ottelut:
Pvm | Aika | Ottelu | Tulos (Yhteistulos) |
10.12. | 19.00 | Luulaja-Lausanne | 5-2 (7-3) |
10.12. | 20.45 | EHC Biel-Bienne-Frölunda | 3-5 ja. (6-7) |
10.12. | 20.45 | EV Zug-Mountfield | 0-4 (1-5) |
10.12. | 21.00 | RB München-Djurgården | 0-3 (1-8) |
Neljännesvälierät, 1. ottelut
Pvm | Aika | Ottelu | Tulos |
12.11. | 18.00 | Junost Minsk-RB München | 2-3 |
12.11. | 19.00 | Tappara-EV Zug | 3-3 |
12.11. | 19.00 | Färjestad-Frölunda | 6-3 |
12.11. | 19.00 | Skellefteå-Djurgården | 3-3 |
12.11. | 19.00 | HC Plzen-Lausanne HC | 1-2 |
12.11. | 20.30 | Augsburger Panther-EHC Biel-Bienne | 2-2 |
12.11. | 20.45 | SC Bern-Luulaja | 0-3 |
13.11 | 19.00 | Mountfield HK-Adler Mannheim | 1-0 |
Neljännesvälierät, 2. ottelut
Pvm | Aika | Ottelu | Tulos (yhteistulos) |
19.11. | 19.00 | Frölunda-Färjestad | 8-2 (11-8) |
19.11. | 19.00 | Luulaja-SC Bern | 4-2 (7-2) |
19.11. | 19.00 | Djurgården-Skellefteå | 4-1 (7-4) |
19.11. | 20.00 | Adler Mannheim-Mountfield HK | 1-1 (1-2) |
19.11. | 20.45 | EV Zug-Tappara | 3-1 (6-4) |
19.11. | 20.45 | Lausanne HC-HC Plzen | 4-4 ja. (6-5) |
19.11. | 20.45 | EHC Biel-Bienne-Augsburger Panther | 2-1 ja. (4-3) |
20.11. | 21.00 | RB München-Junost Minsk | 6-0 (9-2) |
CHL:n alkulohkot
A-lohko: Klagenfurt (AUT), Tappara, EHC Biel-Bienne (SUI), Frisk Asker (NOR)
B-lohko: HPK, EV Zug (SUI), HC Plzen (CZE), Rungsted Seier Capital (DEN)
C-lohko: Luulaja (SWE), Bili Tygri Liberec (CZE), Augsburger Panther (GER), Belfast Giants (GBR)
D-lohko: Ocelari Trinec (CZE), Lausanne (SUI), Pelicans, Junost Minsk (BLR)
E-lohko: SC Bern (SUI), Kärpät, Skellefteå (SWE), Grenoble (FRA)
F-lohko: Adler Mannheim (GER), Djurgården (SWE), Vienna Capitals (AUT), GKS Tychy (POL)
G-lohko: Färjestad (SWE), RB München (GER), Ambri-Piotta (SUI), Banska Bystrica (SVK)
H-lohko: Frölunda (SWE), Graz99ers (AUT), Mountfield HK (CZE), Cardiff Devils (GBR)
CHL:n alkulohkojen otteluohjelma ja tulokset
29. elokuuta
Aika | Lohko | Ottelu | Tulos |
18.00 | B | HC Plzen-HPK | 5-4 ja. |
19.00 | G | Färjestad-Banska Bystrica | 6-1 |
19.00 | C | Luulaja-Augsburger Panther | 2-3 vl. |
20.30 | G | RB München-Ambri-Piotta | 3-0 |
20.30 | A | Klagenfurt-Tappara | 3-2 |
20.45 | B | EV Zug-Rungsted Seier Capital | 5-2 |
20.45 | A | ECH Biel-Bienne-Frisk Asker | 2-1 |
21.30 | C | Belfast Giants-Bili Tygri Liberec | 5-4 |
30. elokuuta
Aika | Lohko | Ottelu | Tulos |
19.00 | E | Kärpät-Grenoble | 3-1 |
19.00 | H | Frölunda-Graz99ers | 5-6 vl. |
19.00 | E | Skellefteå-SC Bern | 3-2 vl. |
19.00 | D | Junost Minsk-Lausanne | 3-2 ja. |
19.00 | D | Pelicans-Ocelari Trinec | 1-0 |
20.30 | F | Vienna Capitals-Adler Mannheim | 1-6 |
21.00 | F | GKS Tychy-Djurgården | 2-6 |
21.30 | H | Cardiff Devils-Mountfield HK | 3-2 |
31. elokuuta
Aika | Lohko | Ottelu | Tulos |
16.30 | G | Färjestad-Ambri-Piotta | 2-1 |
16.30 | C | Luulaja-Bili Tygri Liberec | 4-1 |
17.00 | G | RB München-Banska Bystrica | 3-0 |
18.00 | B | EV Zug-HPK | 3-4 vl. |
18.45 | B | HC Plzen-Rungsted Seier Capital | 9-3 |
20.30 | A | Klagenfurt-Frisk Asker | 3-0 |
20.45 | A | EHC Biel-Bienne-Tappara | 1-0 |
21.30 | C | Belfast Giants-Augsburger Panther | 2-3 ja. |
1. syyskuuta
Aika | Lohko | Ottelu | Tulos |
16.00 | D | Junost Minsk-Ocelari Trinec | 2-0 |
17.00 | H | Frölunda-Mountfield HK | 2-3 |
17.00 | E | Skellefteå-Grenoble | 1-2 |
18.00 | H | Cardiff Devils-Graz99ers | 4-3 vl. |
18.00 | F | GKS Tychy-Adler Mannheim | 2-3 ja. |
19.00 | E | Kärpät-SC Bern | 2-3 ja. |
19.00 | D | Pelicans-Lausanne | 4-5 vl. |
20.30 | F | Vienna Capitals-Djurgården | 1-2 |
5. syyskuuta
Aika | Lohko | Ottelu | Tulos |
18.00 | G | Banska Bystrica-RB München | 3-2 vl. |
19.00 | H | Mountfield HK-Cardiff Devils | 5-2 |
19.00 | B | HPK-HC Plzen | 1-2 ja. |
20.30 | E | Grenoble-Kärpät | 2-6 |
20.30 | B | Rungsted Seier Capital-EV Zug | 0-5 |
20.45 | C | Bili Tygri Liberec-Belfast Giants | 6-1 |
20.45 | E | SC Bern-Skellefteå | 4-5 vl. |
20.45 | G | Ambri-Piotta-Färjestad | 2-1 |
21.20 | H | Graz99ers-Frölunda | 1-5 |
6. syyskuuta
Aika | Lohko | Ottelu | Tulos |
19.00 | D | Ocelari Trinec-Pelicans | 5-3 |
19.00 | A | Tappara-Klagenfurt | 8-3 |
19.00 | F | Djurgården-Vienna Capitals | 3-6 |
19.00 | C | Augsburger Panther-Luulaja | 4-5 ja. |
19.30 | A | Frisk Asker-EHC Biel-Bienne | 2-3 |
20.30 | F | Adler Mannheim-GKS Tychy | 5-0 |
20.45 | D | Lausanne-Junost Minsk | 3-2 |
7. syyskuuta
Aika | Lohko | Ottelu | Tulos |
15.15 | G | Banska Bystrica-Färjestad | 3-4 ja. |
18.00 | E | SC Bern-Kärpät | 1-2 vl. |
18.00 | H | Mountfiled HK-Frölunda | 3-4 |
19.00 | B | Rungsted Seier Capital-HC Plzen | 2-4 |
19.00 | B | HPK-EV Zug | 1-3 |
20.15 | H | Graz99ers-Cardiff Devils | 2-5 |
20.30 | E | Grenoble-Skellefteå | 1-4 |
20.45 | G | Ambri-Piotta-RB München | 2-3 vl. |
8. syyskuuta
Aika | Lohko | Ottelu | Tulos |
15.00 | C | Bili Tygri Liberec-Luulaja | 4-5 ja. |
16.00 | F | Djurgården-GKS Tychy | 2-0 |
16.45 | D | Lausanne-Pelicans | 4-3 vl. |
17.00 | F | Adler Mannheim-Vienna Capitals | 4-0 |
18.00 | D | Ocelari Trinec-Junost Minsk | 7-2 |
18.00 | C | Augsburger Panther-Belfast Giants | 3-1 |
19.00 | A | Tappara-EHC Biel-Bienne | 1-0 |
19.30 | A | Frisk Asker-Klagenfurt | 0-4 |
8. lokakuuta
Aika | Lohko | Ottelu | Tulos |
19.00 | H | Frölunda-Cardiff Devils | 9-2 |
19.00 | F | Djurgården-Adler Mannheim | 6-3 |
19.00 | E | Skellefteå-Kärpät | 2-0 |
19.00 | F | GKS Tychy-Vienna Capitals | 4-2 |
19.00 | B | HPK-Rungsted Seier Capital | 2-0 |
19.30 | A | Frisk Asker-Tappara | 1-3 |
20.30 | G | RB München-Färjestad | 2-1 |
20.30 | C | Augsburger Panther-Bili Tygri Liberec | 2-3 vl. |
20.30 | H | Graz99ers-Mountfield HK | 1-2 |
20.45 | E | SC Bern-Grenoble | 4-1 |
20.45 | G | Banska Bystrica-Ambri-Piotta | 0-4 |
21.30 | C | Belfast Giants-Luulaja | 3-6 |
9. lokakuuta
Aika | Lohko | Ottelu | Tulos |
18.00 | D | Ocelari Trinec-Lausanne | 2-1 ja. |
19.00 | D | Pelicans-Junost Minsk | 2-4 |
20.30 | A | Klagenfurt-EHC Biel-Bienne | 3-6 |
20.45 | B | EV Zug-HC Plzen | 5-2 |
15. lokakuuta
Aika | Lohko | Ottelu | Tulos |
18.00 | B | HC Plzen-EV Zug | 2-1 vl. |
19.00 | E | Kärpät-Skellefteå | 5-4 vl. |
19.00 | G | Färjestad-RB München | 3-1 |
19.00 | C | Luulaja-Belfast Giants | 4-0 |
19.00 | D | Junost Minsk-Pelicans | 2-3 vl. |
20.30 | F | Adler Mannheim-Djurgården | 2-1 |
20.30 | F | Vienna Capiltals-GKS Tychy | 5-2 |
20.30 | E | Grenoble-SC Bern | 1-3 |
20.30 | B | Rungsted Seier Capital-HPK | 3-1 |
20.45 | D | Lausanne-Ocelari Trinec | 5-3 |
20.45 | A | EHC Biel-Bienne-Klagenfurt | 4-2 |
21.30 | H | Cardiff Devils-Frölunda | 2-9 |
16. lokakuuta
Aika | Lohko | Ottelu | Tulos |
18.00 | H | Mountfield HK-Graz99ers | 7-1 |
19.00 | A | Tappara-Frisk Asker | 7-3 |
20.30 | C | Bili Tygri Liberec-Augsburger Panther | 2-3 |
20.45 | G | Ambri-Piotta-Banska Bystrica | 4-3 |
Uusimmat
-
14:32
Maailmaan on syntymässä uusi jäätelöjätti
-
14:23
Töllötuomarit yllättyivät Niko Saarisen paljastuksesta uutuusohjelmassa: "Hänestä tuli esiin täysin uusi puoli"
-
14:17
Suomi lahjoittanut Ukrainalle taisteluveneitä, kertoo Romanian media
-
14:06
Nämä ravintolisät yhdessä voivat vähentää syöpäkuolleisuutta – tutkimus paljasti myös haittapuolen
-
14:01
YK epäilee: Israel käyttää siviilien näännyttämistä aseena
-
13:54
Real Madridilta järeä toimi tuomaria kohtaan – "Jätti tarkoituksellisesti huomiotta"
-
13:29
Pienen kylän ikuinen leima: Konginkankaalla tapahtui 20 vuotta sitten tragedia, joka ei unohdu koskaan
-
13:28
Podcast: SM-liigan playoffpelin kääntäneestä maalista paljastui räikeä rike: "Alkoi järjetön alamäki"
-
13:22
Journalisti-lehden päätoimittajaksi Marja Honkonen
-
13:06
Bruce Willisin tytär Tallulah, 30, sai kesällä autismidiagnoosin: "Se todella muutti elämäni"
-
13:03
Hyväntekijä Heikki Hurstia vastaan nostettu rikossyyte
-
12:51
Biden tapaa Filippiinien ja Japanin johtoa
-
12:39
HS-gallup: Perussuomalaisten ja kokoomuksen kannatus laskussa
-
12:36
Nämä emojit hämmentävät boomereita eniten
-
12:26
Supertähti raivostui ja haukkui Suomen – tämä tilitys ei unohdu: "Kenelläkään meistä ei ole pienintäkään toivoa"
-
12:19
Valio vähentää 89 työntekijää
-
11:58
Helsinkiläisessä rappukäytävässä ammuskeltiin tiistaiaamuna
-
11:58
Brittihovissa kuohuu – Lehti: Prinssi Williamin väitetty salarakas kommentoi suhdehuhuja
-
11:45
Tarja Halosen sairastumisen syy selvisi
-
11:31
Ruma välikohtaus kentällä – suurseura harkitsee liigasta häipymistä
-
Lataa lisää