Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

ITV: Theresa May on luvannut erota, jos brexit-sopimus hyväksytään

0:50Brexit junnaa, Big Ben eiBrexit junnaa paikallaan, legendaarinen Big Ben ei
Julkaistu 25.03.2019 11:37

MTV UUTISET–STT

Britannian pääministeri Theresa May on luvannut erota tehtävästään, jos hänen neuvottelemansa brexit-sopimus hyväksytään parlamentin äänestyksessä, kertoo televisiokanava ITV.

ITV:n mukaan May on antanut erolupauksen useille konservatiivipuolueen kovaa brexitiä kannattaville vaikuttajille.

ITV:n toimittaja Robert Peston kertoo saaneensa tietää asiasta luotettavilta lähteiltä. Toimittajan tietojen mukaan May ei kuitenkaan paljastanut yksityiskohtia siitä, milloin hän eroaisi, eikä lähtölupaukseen välttämättä luoteta.

Peston arvioi, että Mayn on mahdotonta saada taakseen tarpeeksi ääniä sopimuksen läpiviemiseen, vaikka uhraisikin itsensä. Toimittajan mukaan liian moni työväenpuolueen ja konservatiivien kansanedustaja on ottanut etäisyyttä Mayn politiikkaan, jotta sopimuksen läpiviennistä olisi toivoa.

Pestonin mukaan May tuskin saa edes kovan brexitin kannattajat tai Pohjois-Irlannin DUP:n edustajat taaksensa erollaan.

–  He voivat hyvin sanoa kiitos ei ja äänestää häntä vastaan, vaikka May tarjoaisi itsensä rituaaliuhrina brexitin alttarille. Miksi he uhraisivat periaatteensa ja vieraannuttaisivat kannattajansa Mayn tuhoon tuomitun projektin vuoksi? Peston kysyy. 

uutista päivitetty 12.08.

Lisää aiheesta:

Miten käy Theresa Mayn? Erovaatimukset yltyvät – aikoo Timesin mukaan ilmoittaa lähdöstään huomennaLoppu lähenee – Theresa May saattaa ilmoittaa eropäivänsä jo ensi viikollaNyt puhuu Theresa May – miten brittiparlamentti reagoi uuteen lausuntoon?Britanniassa odotetaan selvyyttä brexit-suossa rämpivän Mayn asemaan – uusi kansanäänestys tänään puntarissaBrexit-solmu kiristyy: Nyt ei ole edes tietoa matkustaako May tänään StrasbourgiinMay vakuuttaa jatkavansa brexit-kamppailua – työväenpuolueen johtajaa odotetaan samaan pöytään
BrexitTheresa MayIso-BritanniaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Brexit
  • 19.5.19:44
    EU

    EU ja Britannia hakevat uutta alkua brexitin jälkeen – solmivat sopimuksen

  • 18.5.17:20
    Iso-Britannia

    EU:n jättänyt Britannia hakee nyt tiiviimpiä suhteita unionin jäsenmaihin

  • 05.09.202416:02
    Ranska

    Macron nimitti entisen brexit-neuvottelijan Ranskan uudeksi pääministeriksi

  • 28.08.202417:16
    Iso-Britannia

    Britannian tuore pääministeri Keir Starmer lupaa palauttaa suhteet EU:hun – "Ei tarkoita Brexitin perumista"

  • 24.07.202407:15
    Iso-Britannia

    MTV Lontoossa: Vientiyritykset kaikonneet, bruttokansantuote laskee – EU-ero kaduttaa brittejä, mutta paluusta ei puhuta