Italialaislehdistö on jatkanut Fernando Alonson arvostelua heikosti sujuneen Belgian GP:n jälkeen.
- Alonso floppasi. Kimi Räikkönen ajoi aina loisteliaasti Spassa, mutta hänen seuraajansa liukastui vesilammikkoon, Il Giornale -lehti kirjoitti.
La Repubblica puolestaan kertoi Alonson saaneen tifosojen keskuudessa haukkumanimen Fernando Santander. Tämä viittaa espanjalaispankkiin, joka osti Räikkösen ulos Ferrarilta Alonson tieltä.
Useiden italialaisten sanomalehtien yhteisellä Quotidiano.net-uutissivustolla blogia pitävä F1-toimittaja ja kirjailija Leo Turrini kutsuu samasta syystä Alonsoa nimellä "El Banco".
- Uskon Räikkösen nauravan tällä hetkellä. Ei toisaalta ollut mikään uutinen, että Ardenneilla espanjalainen on ollut aina kakkosroolin esittäjä. Tästä päästäänkin Messias-myyttiin. El Banco on hyvä kuljettaja, ei mikään teräsmies. Muuten hän olisi vuonna 2007 pitänyt Lewis Hamiltonin kurissa, Turrini kirjoitti.
Lue myös:
Belgian GP:n lehdistökatsaus: "Herra antoi, Vettel otti"
Alonso spinnaa kaiteeseen. Katso video maksutta Katsomo.fi:stä:
Sumo video id