Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Italialaiset mantelibiscotit 20.1.2000

Julkaistu 28.05.2001 15:47

Toimittaja Sonja Blåberg
1 1/2 dl kokonaisia manteleita kuorineen
vajaa 4 dl vehnäjauhoja
2 1/2 dl sokeria
1/2 tl leivinjauhetta
3 isoa kananmunaa
1 tl vaniljaesanssia
tai vaniljasokeria

levitä mantelit uunipellille ja paahda niitä uunissa 175 asteessa noin viisi minuuttia. Anna jäähtyä ja paloittele mantelit suurehkoiksi palasiksi.

Sekoita kuivat aineet kulhossa. Tee kolo kuivien aineiden keskelle. Riko koloon kaksi munaa. Lisää koloon vielä vaniljaesanssi ja sekoita ensi puuhaarukalla ja lopuksi käsin. Kun taikina on hyvin sekoittunut (sen tulee olla melko kovaa ja kuivaa) sekoita taikinaan käsin mantelirouhe.

Jaa taikina kahteen ja pyöritä siitä jauhotetulla pöydällä kaksi tankoa (yksi tanko n. 5 cm leveä ja 30 cm pitkä). Voitele tangot jäljelle jääneellä munalla. Paista tangot uunissa 175 asteessa kullankeltaisiksi. Ota pelti uunista ja leikkaa kuumasta tangosta sahateräisellä veitsellä vinoja, vajaan 2 cm viipaleita.

Nosta viipaleet takaisin pellille. Paahda keksi vielä rapeiksi uunissa 5-10 minuuttia. Jäähtyneet biscotit säilyvät ilmatiiviissä rasiassa viikkoja.

Lifestyle

Lisää aiheesta:

Mistä kumppanin sopimaton somekäytös johtuu? "Voi tuntua, että ei ole tosielämää"Turkulainen Milana valmisti jäätelöä lumihangessa – nopeasti viraalihitiksi: "Onnistui aivan täydellisesti"Punainen liha pois ravintoloiden listoilta? Kokki Teemu Laurell kertoo, miksi ei itse tee niinTämän hintainen on "Suomen ensimmäisen yksityiskokin" kolmen ruokalajin menuVaivaako herkkuhimo? Näin löydät tasapainon sallivan herkuttelun ja mielitekoihin tempautumisen välilläMikä on raskaiden ajoneuvojen talvirengasvaatimus? "Vastuullinen liikennöitsijä ei säästä väärässä paikassa"

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • Eilen18:58
    Seksi ja parisuhde

    Mistä kumppanin sopimaton somekäytös johtuu? "Voi tuntua, että ei ole tosielämää"

  • Eilen18:04
    Jäätelö

    Turkulainen Milana valmisti jäätelöä lumihangessa – nopeasti viraalihitiksi: "Onnistui aivan täydellisesti"

  • Eilen17:14
    Ruoka

    Punainen liha pois ravintoloiden listoilta? Kokki Teemu Laurell kertoo, miksi ei itse tee niin

  • Eilen15:19
    Makuja

    Tämän hintainen on "Suomen ensimmäisen yksityiskokin" kolmen ruokalajin menu

  • Eilen14:10
    Painonhallinta

    Vaivaako herkkuhimo? Näin löydät tasapainon sallivan herkuttelun ja mielitekoihin tempautumisen välillä